Co to znaczy, że żelazko jest nowoczesne? Na jakie funkcje zwracać uwagę? Jakie urządzenia wybrać dla siebie, by prasowanie stało się czystą przyjemnością?
Prasowanie ubrań nie musi być żmudną czynnością, którą bez końca odkładamy „na później”. Współczesne żelazka mają zupełnie inne funkcje niż te, z których korzystaliśmy 10-20 lat temu i znacznie ułatwiają prasowanie. Śmiało można uznać je za inteligentne urządzenia. Na rynku pojawiły się także parownice do ubrań, które będą świetnym uzupełnieniem dla żelazka. Jakie urządzenia wybrać, aby prasowanie stało się czystą przyjemnością?
Nowoczesne żelazko
Nowoczesne żelazko jest bez wątpienia niezbędnym urządzeniem na wyposażeniu każdego domu. Obok standardowego żelazka parowego coraz większą popularność zdobywają też generatory pary. Czym wyróżnia się takie urządzenie? Generator składa się z żelazka i stacji parowej, które są połączone przewodem parowym. Całe urządzenie, ze względu na bazę ze zbiornikiem wody jest większych rozmiarów niż żelazko tradycyjne, ale sama część prasująca jest mniejsza i lżejsza, gdyż nie ma w nim wody i grzałki. Generatory świetnie sprawdzają się do prasowania większych partii ubrań, gdyż mają o wiele silniejszy wyrzut pary i mniejszą wagę.
Niezależnie, czy zdecydujesz się na żelazko tradycyjne czy generator, zwróć uwagę na ważne parametry. Dla ułatwienia prasowania wybieraj żelazka wytwarzające dużą ilość pary. Użyteczną funkcją zarówno nowoczesnych żelazek, jak i generatorów pary jest brak regulacji temperatury, czyli tradycyjnego pokrętła. Przykładem będzie nowoczesne żelazko parowe, które wyposażono w technologię OptimalTemp gwarantującą prasowanie bez ryzyka przypalenia i bez regulacji temperatury. Dzięki temu możesz prasować wszystkie ubrania po kolei, bez konieczności ich sortowania i czytania metek. Dodatkowo nowoczesne żelazko lub generator, np. PefectCare Elite Plus może mieć inteligentny czujnik ruchu DynamiQ, który automatycznie uwalnia parę.
Stopa żelazka powinna być odporna na zarysowania i łatwo prześlizgiwać się po każdej tkaninie. Najlepiej, by urządzenie posiadało również funkcję automatycznego wyłączania (tzw. strażak) oraz łatwo się odkamieniało, np. posiadało wyjmowany pojemnik na kamień, który wystarczy opłukać pod wodą.
A może parownica?
Parownica do ubrań, inaczej steamer, jest urządzeniem, które świetnie uzupełni żelazko, a do jego używania nie trzeba rozkładać deski do prasowania! Parownica ręczna, np. GC362 ma niewielki zbiornik wody wystarczający na odświeżenie 1-2 ubrań, a modele stojące mają duży (prawie 2-litrowy), odłączany zbiornik wody, wystarczający na dłuższe odświeżanie ubrań. Parownica ręczna dzięki swoim niewielkim rozmiarom pomoże wygładzić zagniecenia tuż przed wyjściem z domu czy w podróży. Będzie idealna do szybkich, natychmiastowych, doraźnych poprawek, ale do prasowania np. koszul nadal przyda się żelazko parowe lub generator pary, bo z parownicą możesz nie uzyskasz tak idealnie gładkich efektów.
Mimo wszystko parownice są urządzeniami wielofunkcyjnymi, bo nie tylko wygładzają zagniecenia, ale też odświeżają, np. grubsze płaszcze czy tapicerowane meble, a gorąca para zabija bakterie, więc nadają się także do dezynfekowania np. zabawek dziecięcych.