Stolarka do zadań specjalnych
Najwięcej wyzwań dla stolarki jest w łazience i w kuchni. Panuje w nich bowiem wysoka wilgotność, a często nie ma też miejsca na skrzydła o standardowych rozmiarach. W pomieszczeniach tych potrzebne są okna do zadań specjalnych. Podpowiadamy jak je wybrać.
Koniec z wilgocią
Z wilgocią w łazience czy w kuchni spotykamy się bardzo często. Para wodna powstaje gdy się kąpiemy, robimy pranie czy gotujemy. Jeśli w pomieszczeniu powietrze jest zbyt wilgotne bardzo łatwo o grzyby czy pleśń. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej wentylacji. Otworzenie okna nie zawsze wchodzi w grę, szczególnie gdy na zewnątrz jest zimno i deszczowo.
Jednym z rozwiązań może być mikrowentylacja czyli rozszczelnienie okna. W ofercie OKNOPLAST montowane są standardowo elementy mikrowentylacji w oknach. Umożliwiają one dopływ świeżego powietrza bez potrzeby całkowitego odryglowywania skrzydła. Dzięki temu możemy wietrzyć pomieszczenia nie rezygnując z bezpieczeństwa.
Druga opcją jest zainstalowanie w oknach nawiewników. W tym przypadku do wyboru mamy dwa rodzaje. Higrosterowane działają automatycznie, zmniejszając lub zwiększając przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Drugi typ to nawiewniki ciśnieniowe, sterowane ręcznie które zapewniają stały, ustalony przez nas dopływ powietrza. Nawiewniki montowane są w górnej części okna. Powoduje to, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu np. po wyjściu z kąpieli – tłumaczy Grzegorz Bułat, Technolog z OKNOPLAST.
Łazienka – oaza spokoju
Okno w łazience nie tylko podnosi wartość nieruchomości, ale daje nam również dostęp światła dziennego, które jest bardzo ważne przy porannej toalecie. W łazience nie zawsze jest miejsce na standardowe okna, to nie oznacza jednak, że musimy z nich zupełnie rezygnować. Możemy zamontować okna o nietypowych kształtach, trójkątne, łukowe czy półkoliste – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST
Łazienka to miejsce w którym szczególnie zależy nam na intymności, często jednak okna wychodzą bezpośrednio na ulicę albo na dom sąsiadów. Rozwiązaniem w tej sytuacji są szyby ornamentowe, które dzięki swojej wzorzystej fakturze ograniczają widok zza okna. W zależności od wybranego rodzaju możemy uzyskać inny stopień przezroczystości szyby. Takie rozwiązanie nada oknom fantazyjny wygląd, a nam pozwoli czuć się komfortowo.
Słoneczna kuchnia
Odpowiednie rozmieszczenie okien w kuchni jest niezwykle istotne przy późniejszym ustawianiu mebli. Standardowa wysokość szafek kuchennych z blatem to około 85 cm, a wraz baterią montowaną nad zlewem może wynieść ponad metr. Jeśli zatem chcemy zamontować meble pod oknem należy uwzględnić te parametry przy projektowaniu. Kuchnia powinna mieć duży dostęp do światła dziennego. Dobrym i ciekawym pomysłem może być umieszczenie blatu roboczego przy oknie. Zapewni nam to wygodę podczas przygotowywania posiłków i pozwoli na funkcjonalną aranżację pozostałej przestrzeni. Pamiętajmy, jednak że nie należy instalować kuchenki gazowej pod oknem, ponieważ wiatr lub przeciąg mogą zgasić ogień – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.
Dodatki do okien
Wybierając okna do kuchni i łazienki warto pamiętać o dobrej jakości parapetach. Powinny one być odporne na działanie wilgoci i łatwe w czyszczeniu. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż parapetów wykonanych z PVC. Najczęściej pokrywa się je laminatem, który dodatkowo zabezpiecza przed wilgocią i zarysowaniami. Jeśli taki parapet się zabrudzi wystarczy umyć go zwykłą gąbką i letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń – radzi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.
W kuchni dobrze sprawdzi się również moskitiera. Ochroni ona nasze pożywienie przed owadami, takimi jak muchy czy muszki owocówki, które szczególnie upodobały sobie tę część domu. W lecie przez drobną siateczkę nie przedostanie się żaden owad, a zimą bez problemu możemy zdjąć ochronkę i w następnym roku znowu założyć na ramę okna.