Wraz z modą na styl industrialny do łask wrócił materiał najbardziej z nim się kojarzący: beton. Z wnętrz przemysłowych przeniósł się do domów i mieszkań, gdzie zajął należne mu miejsce.
Plastyczność betonu pozwala na tworzenie różnorodnych form. Może on być dodatkiem do wystroju, jak np. kuchenny czy łazienkowy blat, a także jego głównym elementem – zdobiącym ścianę, sufit czy podłogę. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wykorzystywanie na tych powierzchniach betonowych płyt. Bardziej wymagający użytkownicy mogą wyłożyć ścianę np. płytkami 3D. Jest to minimalistyczna, a przy tym zdecydowanie oryginalna dekoracja, a kształt płytek pozwala na tworzenie nietypowych aranżacji.
Wiele możliwości
Beton jest materiałem chętnie wykorzystywanym w budownictwie głównie ze względu na jego plastyczność. Właśnie dzięki tej cesze designerzy zwrócili na niego uwagę przy wystroju całych wnętrz. Materiał używany we wnętrzach jest odpowiednio przygotowywany, przy użyciu specjalnego cementu, który daje mu jasny i wyrównany kolor. Do takiej mieszanki dodaje się domieszki, które zwiększają wytrzymałość betonu, pozwalają zmniejszyć ilość wody wymaganą do jej rozrobienia i pomagają uzyskać większą plastyczność materiału oraz jego odpowiednią gęstość. Stosuje się też środki nadające betonowi właściwości antyadhezyjne, dzięki czemu masa nie lepi się do szalunków.
Wygląd tego materiału zależy od pomysłu projektanta i jest ograniczony jedynie jego wyobraźnią. Skoro można z niego tworzyć przedmioty użytkowe, jak np. lampy, to dlaczego nie wykorzystać go na ścianie lub podłodze? Jeszcze niedawno tak wyglądające wnętrza kojarzyłyby się z niewykończonymi pomieszczeniami, jednak moda na styl industrialny usprawiedliwia, a czasem wręcz wymusza obecność betonu w pomieszczeniach.
Projektanci lubią beton, ponieważ jest ascetyczny, surowy, elegancki i na pewno zwracający uwagę. Pasuje właściwie do każdego pomieszczenia i świetnie komponuje się z innymi surowcami, jak drewno czy metal. Może się wydawać, że wnętrze urządzone w betonie będzie miało chłodny wygląd, ale wszystko zależy od dodatków. Takie pomieszczenie można ocieplić kolorowymi meblami, dekoracjami i różnymi tkaninami. Będą one świetnie widoczne na tle ściany czy podłogi, przy okazji tym bardziej ją eksponując.
Wyraziste aranżacje
Moda na beton zainspirowała producentów do tworzenia materiałów, które go imitują. Ci, którzy nie chcą wprowadzać we wnętrzu dużych zmian, ale mają ochotę wypróbować efekt betonu, mogą pomalować ściany farbą naśladującą jego wygląd. Innym rozwiązaniem jest tynk strukturalny – w zależności od sposobu jego aplikacji można uzyskać różne efekty. Materiałem, który także naśladuje beton, jest mikrocement. To koloryzowana masa cementowa, którą można kłaść na rozmaite powierzchnie i łączyć z wieloma surowcami: drewnem, ceramiką, stalą itd. Ma ona wygląd zacieranego betonu.
Zarówno beton, jak i jego odpowiedniki nadają wnętrzu pewną surowość. Jest to idealny materiał do tworzenia wyrazistych, industrialnych aranżacji. Spotkał się z dużą aprobatą designerów oraz użytkowników i z pewnością jeszcze długo będzie obecny we współczesnych trendach.
Tekst: Joanna Lubiniecka