W tegorocznych trendach schodowych obserwujemy odejście od surowych linii industrialnych i loftowych na rzecz zdecydowanie cieplejszych, unowocześnionych koncepcji popularnych stylów aranżacyjnych. Zobaczcie, jak prezentują się schody w najmodniejszych polskich wnętrzach.
W tym roku projektanci zaskoczyli swoim podejściem do kwestii aranżacyjnych – nie skupili się na wprowadzaniu nowych trendów, za to dokonali unowocześnienia tych, które lubimy najbardziej. I tak, w domach zaczęły się pojawiać aranżacje z udziałem elementów klasyki i country life – ale w wersji modern. Poza tym rozpędu nabrał coraz popularniejszy styl ekologiczny oraz maksymalizm i minimalizm, które ze względu na swoją ponadczasowość nadal chętnie wybierane są przez osoby lubiące bezpieczne koncepcje aranżacyjne. – W tym wszystkich pojawiają się też schody – modele, które pełnią rolę nie tylko funkcyjną, ale są idealnym dopełnieniem wybranego stylu wnętrza – mówi Andrzej Zbąski, ekspert z firmy Rintal Polska.
Jak prezentują się schody we wnętrzach 2021 roku?
Po pierwsze – japandi
Japandi to unowocześniona wersja stylu skandynawskiego, wzbogaconego o orientalne akcenty charakterystyczne dla aranżacji japanese. To odpowiedź na chęć urozmaicenia biało-szarych wnętrz o sztukaterię wyrażoną fantazyjnym kształtem i bogactwem materiału.
Fot. Rintal Polska Schody Trio Bis z mozaiki bukowej, z białą poręczą Filo Metal
Schody w takim stylu łączą naturalne materiały i jasne kolory z miękką, dekoracyjną formą. Świetnym rozwiązaniem są zatem modele kręcone podkreślające nowoczesny związek z naturą – wykonane z połączenia naturalnych surowców, w szczególności szlachetnego drewna z elementami białego metalu. To z jednej strony prostota wyrażona ograniczoną paletą barw, a z drugiej japońska delikatność i umiłowanie sztuki widoczne w kręconym kształcie takich schodów.
Po drugie – modern country life
Modern country life to gustowny mariaż tradycji z elementami nowoczesności. To z jednej strony styl wiejski, który ma być wygodny i funkcyjny, a z drugiej – modernistyczny, pełen modnych, nowatorskich akcentów. W jednym wnętrzu mamy więc wiejską chatę, jak i nowojorski loft, który zamiast w centrum miasta, znajduje się na cichych przedmieściach.
Fot. Rintal Polska Schody Twin z mozaiki bukowej, z czarną, metalową poręczą Weld Obliq
Z tych powodów schody w stylu modern country life są eleganckie. Daleko im do typowo wiejskiego stylu, znanego z czasów naszych pradziadków. W tych modelach widzimy połączenie tradycyjnego drewna z bardzo nowoczesnymi akcentami zaczerpniętymi z finezyjnych stylów, takich jak np. glamour. To koncepty, które nie boją się eksperymentów, łączenia tego, co proste i gładkie, z tym co szorstkie i surowe. Dlatego schody mają mocno wyeksponowane stopnie oraz szykowna balustrada z wypełnieniem z profili, rurek lub płaskowników.
Po trzecie – modern classic
Modern classic to styl, który choć nawiązuje do klasyki, tak naprawdę definiowany jest przez współczesne materiały i technologie. W tej aranżacji dąży się do uproszczenia wyrafinowanych detali i dekorów, które mają dodawać elegancji, ale w pięknej, niekrzykliwej formie. Aranżacja w przestrzeni modern classic jest ubrana w proste linie, jasne kolory i lekkie formy.
Fot. Rintal Polska Schody Maya z mozaiki bukowej, z jasnopopielatą poręczą Tube 25
Schody w stylu modern classic life kojarzą się z ciepłem i naturalnością. Wyróżnia je drewno utrzymane w jasnej kolorystyce. Mają eklektyczny charakter, sprytnie łącząc proste i niezobowiązujące linie z intrygującą formą. Dlatego sprawdzą się modele oparte na konstrukcji policzkowej wyciętej po charakterystycznej linii. Warto, aby takie schody były w wariancie bez podstopni, dzięki czemu zachowają minimalistyczne proporcje typowe dla tego stylu.
Po czwarte – ekologiczny
Swoją troskę o ekologię i środowisko można wyrazić także w aranżacji wnętrza. Taki dom czy mieszkanie mają bardzo harmonijny charakter, bezpośrednio powiązany z tym, jak żyjemy i czym kierujemy się na co dzień. W stylu ekologicznym na próżno szukać tworzyw sztucznych. Ważne są naturalne materiały, jak drewno, oraz dorobek nowoczesnych technologii, które pozwalają osiągać oszczędności w codziennym funkcjonowaniu.
Fot. Rintal Polska Schody Bitra z litego dębu, z poręczą z frezowanych, drewnianych tralek
Schody w stylu ekologicznym mają bardzo klasyczny design. W całości wykonane są z drewna i są minimalistyczne – bez podstopnic i innych elementów mogących zabierać dostęp do naturalnego światła. Paleta barw jest bardzo zdyscyplinowana – to biel i kolory natury. Świetnie sprawdzą się więc schody dębowe z poręczą wyposażoną w proste, drewniane tralki.
Po piąte – minimalizm
Nowoczesny minimalizm to stonowane kolory i oszczędne formy. Wszystko w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Ascetyzm jest tu jednak tylko pozorny. Choć w minimalistycznym wnętrzu nie znajdziemy krzykliwych kolorów, zbyt dużej liczby mebli czy dodatków, to wszystko, co się tutaj znajduje, ma unikalny i niepowtarzalny charakter.
Fot. Rintal Polska Schody Teno z litego dębu w kolorze ciemnego orzecha
Schody w minimalistycznej przestrzeni to prosta forma i kolorystyka. W swojej najbardziej charakterystycznej formie składają się wyłącznie z drewnianych, mocowanych do ściany stopni. Nie ma tu miejsca na poręcz i inne elementy, które dodałyby im designu innego niż minimalistyczny. Wykonane z drewna stopnie wyglądają jakby zawieszone w powietrzu przez co robią potężne wrażenie wizualne.
Po szóste – maksymalizm
Wnętrza urządzone w duchu maksymalizmu urzekają odważnymi połączeniami kolorów, wyrazistymi deseniami i artyzmem wyrażonym w formach i liniach. W tym stylu „więcej znaczy więcej”. Unikając przepychu, jesteśmy w stanie stworzyć wyjątkową aranżację koło której trudno będzie przejść obojętnie.
Fot. Rintal Polska Schody Stilo ze szklanymi stopniami oraz metalową poręczą Laser Wielokąty
Schody w stylu maksymalistycznym to połączenie nowoczesnych materiałów z bogactwem form i wzorów. Sprawdzą się modele ze szklanymi stopniami i metalową balustradą o laserowo wycinanych wzorach. Takie schody warto utrzymać w jednolitej, jasnej tonacji, aby nie przytłaczały, a były idealnym uzupełnieniem wypełnionego artystycznym nieładem, maksymalistycznego wnętrza.
Tegoroczne trendy wnętrzarskie pozwalają zaadaptować dotychczasową aranżację do tego, co obecnie jest najmodniejsze. Napawają też optymizmem, że zbyt szybko nie ulegną zmianie – to bowiem nie rewolucja, a ewolucja tego, co znane i cenione od lat.