Dla jednych balustrada to element obowiązkowy schodów, dla innych – zbędny dodatek zaburzający minimalistyczny charakter wnętrza. Jeszcze inni wybierają rozwiązanie pośrednie, decydując się na pochwyty naścienne. Przedstawiamy inspirujące pomysły z polskich domów.
Schody z balustradą czy bez? – Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dziś jedynym determinantem wyboru jest gust i niczym nieograniczana wyobraźnia urządzającego – mówi Andrzej Zbąski, ekspert firmy Rintal Polska. Jak tłumaczy, miłośnicy tradycyjnych rozwiązań zwykle nie biorą pod uwagę schodów pozbawionych balustrady. W opozycji do nich stoją nowocześni minimaliści, stawiający na bardzo niecodzienne rozwiązania, dla których schody bez balustrady stanowią inspirujący akcent we wnętrzu. Pomiędzy nimi są osoby szukające kompromisu pomiędzy tradycyjnymi a nowoczesnymi rozwiązaniami, dla których świetną alternatywą są pochwyty naścienne. Oczywiście, jest jeszcze czwarty trend, czyli schody wyposażane w bardzo nietypowe balustrady, np. wykonywane z ciętego laserowo metalu.
Schody z (nie)typową balustradą
Schody muszą pasować do stylu wnętrza, podkreślając aranżację lub wtapiając się w jej tło. Nie można też zapomnieć o aspekcie funkcjonalnym, szczególnie ważnym w domu, w którym mieszkają dzieci czy osoby starsze. W takich wnętrzach balustrada wydaje się być nieodłącznym elementem schodów. Nie oznacza to jednak, że musi być nudna. Niektóre rozwiązania są naprawdę zaskakujące!
Jednym z takich przykładów jest balustrada wykonana z zamkniętych profili prostokątnych, spawanych, a następnie malowanych proszkowo. Taka konstrukcja, dla wzmocnienia efektu wizualnego, może być wypełniona rurkami lub płaskownikami – uformowanymi w fantazyjne, geometryczne kształty.
Co, gdy schody mają stanąć w bardziej tradycyjnych wnętrzach? Wtedy warto zdecydować się na balustradę, która będzie uzupełnieniem, a nie wyróżnikiem konstrukcji. Świetnym przykładem takiego rozwiązania są schody jednobelkowe, czyli takie, których konstrukcją nośną dla stopni jest jedna, osiowo umieszczona belka. Uzupełnieniem jest utrzymana w tym samym kolorze balustrada z kilkoma rzędami poziomych rurek lub stalowych profili.
Nie w każdym domu jest miejsce na schody zabiegowe. Wtedy warto pomyśleć o schodach kręconych i spiralnych, w których balustrada jest już obowiązkowa. Szukając ciekawych pomysłów, swoją uwagę trzeba zwrócić ku balustradom łączącym stalowe, poziome rurki z drewnianymi, pionowymi tralkami. Taka konstrukcja doda wnętrzu świeżości, podkreślając lekki i nowoczesny charakter schodów.
Bez balustrady czy jednak z pochwytem?
Balustrada na pewno ułatwia pokonywanie kondygnacji w domu. Nie zmienia to jednak faktu, że schody pozbawione tego elementu prezentują się bardzo nowatorsko i zwolennikom minimalistycznego stylu trudno wyobrazić sobie inną konstrukcję. Decydując się na model bez balustrady, warto wziąć pod uwagę przynajmniej dwa rozwiązania, których wspólną cechą jest ukryta, metalowa konstrukcja oparta na stopniach montowanych bezpośrednio do ściany nośnej budynku.
Pierwszym pomysłem są schody pozbawione podstopnic, dzięki czemu uzyskują bardzo lekką, ażurową formę.
Alternatywą są schody z podstopnicami sprawiającymi wrażenie spływającego z piętra dywanu. Obie konstrukcje, pozbawione stelaży i balustrad, eksponują wyłącznie stopnie. Stanowią bezprecedensowe rozwiązania do bardzo nowoczesnych i młodych duchem wnętrz.
Co, gdy brak balustrady to zbyt dużo? Wtedy można zdecydować się na kolejne rozwiązanie, czyli montaż pochwytu naściennego. Dzięki temu zachowamy minimalistyczny charakter schodów, ale zwiększymy komfort podczas pokonywania kondygnacji.
Balustrada łączy rolę komunikacyjną z dekoracyjną, choć nie oznacza to, że musi być elementem obowiązkowym schodów. Przykłady z polskich domów pokazują, że równie interesująco, a dla wielu zdecydowanie bardziej ciekawie, prezentują się modele pozbawione tej części. Podążając za opinią eksperta Rintal Polska, dziś tak naprawdę wszystko zależy od gustu i oczekiwań urządzającego, które dzięki dostępowi do nowoczesnych rozwiązań można bezproblemowo spełnić.
Źródło: Rintal Polska