Potrzeba nowego image’u nie ogranicza się tylko do stroju i fryzury, od czasu do czasu mamy ochotę zmienić też nasze własne cztery ściany. Kto chce odświeżyć mieszkanie, nie musi go jednak od razu kompletnie przebudowywać. Wystarczy nowa okładzina podłogowa i już uzyskamy wyraźną zmianę wyglądu i atmosfery mieszkania. Nowoczesne podłogi laminowane stwarzają w tym zakresie wiele kreatywnych możliwości. Dzięki niskiej wysokości montażowej i praktycznej technice łączenia na zatrzask można je układać z wyjątkową łatwością. Przy pewnych zdolnościach technicznych samodzielne ułożenie paneli nie będzie żadnym problemem.
W sprzedaży znajdziemy odpowiedni laminat do każdej aranżacji mieszkania. Duży wybór modnych dekorów imitujących drewno, kamień i inne ciekawe struktury pozwoli spełnić każde życzenie: w kolorystyce od jasnej do ciemnej, o powierzchniach gładkich i wyraźnej fakturze, w formatach kompaktowych płytek i długich desek. Panele laminowane są produkowane w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego, są ekologiczne, wyróżniają się wytrzymałością, prostotą obsługi i łatwością konserwacji. Przed zakupem podłogi warto rzucić okiem na opakowanie: znak „CE“ lub logo EPLF-Logo „Quality and Innovation made in Europe“ wskazują na certyfikowany produkt o wysokiej jakości, spełniający europejskiej standardy.
Klasy używalności 21 do 23 przewidziane są do powierzchni mieszkalnych, a klasy 31 do 34 do użytku przemysłowego. Laminat o klasie używalności 23 nadaje się na przykład do intensywnie użytkowanych powierzchni mieszkalnych, takich jak kuchnia czy korytarz.
Po dostarczeniu zamówionych paneli podłogowych do domu zaleca się odczekanie dzień lub dwa, aby deski mogły przystosować się do temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu przed ich ułożeniem. Decydujące znaczenie przed układaniem ma prawidłowe przygotowanie podłoża: po usunięciu wszystkich nierówności, osuszeniu podłoża, odkurzeniu i zlikwidowaniu ewentualnych zarysowań można rozpocząć montaż. Na materiale mineralnym, takim jak wylewka, beton czy kamień wymagana jest paroizolacja chroniąca przed wilgocią. Odpowiednia izolacja akustyczna w celu tłumienia dźwięku kroków – zintegrowana w panelu lub układana osobno – zmniejsza poziom hałasu i jest przyjazna dla sąsiadów. Odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj izolacji będzie odpowiedni dla danych paneli laminowanych i struktury posadzki (np. nad ogrzewaniem podłogowym), zawierają informacje producenta. Pomocne wskazówki można znaleźć także w ulotce informacyjnej związku EPLF na stronie www.eplf.com.
Przy układaniu należy kierować się zwykle kierunkiem padania światła w pomieszczeniu i montować panele równolegle do niego. Jeżeli w pomieszczeniu jest więcej okien, kierunek może wyznaczać światło padające z największego okna. Kto nie jest pewien, powinien najpierw ułożyć na próbę kilka rzędów paneli bez zatrzaskiwania w jednym i w drugim kierunku. Dzięki komfortowej technice zatrzaskowej finalne układanie podłogi będzie później dziecinnie proste. Z zasady należy zachować odległość 10 mm od ściany, w pomieszczeniach o szerokości ponad osiem metrów powinna zostać pośrodku wykonana szczelina dylatacyjna. Odpowiednie listwy i profile stanowią dopełnienie idealnego wyglądu podłogi. Laminowana podłoga ułożona zgodnie z zasadami sztuki budowlanej będzie nas cieszyć swoją urodą przez wiele lat – a przy następnym remoncie da się ją ponownie wykorzystać.