Wcześniej ściany wykańczało się tynkiem i malowało farbą. Dziś możliwości aranżacyjnych jest o wiele więcej. Farby dekoracyjne, tapety, okładziny z kamienia, klinkieru, drewna czy betonu architektonicznego – wszystkie te materiały, oczywiście umiejętnie zastosowane, są w stanie nadać naszemu mieszkaniu czy domowi oryginalny, niepowtarzalny wygląd.
Tynki i gładzie gipsowe, malowane później na różne kolory, są rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym i dlatego wciąż cieszą się ogromną popularnością. Na przeciwległym biegunie znajdują się drewno i kamień naturalny – materiały droższe, bardziej eleganckie, które mają jednak pewne ograniczenia użytkowe. Ciekawym kompromisem pomiędzy jakością a ceną jest beton architektoniczny, który zaczyna zjednywać sobie coraz szersze grono sympatyków. Wielkoformatowe płyty mogą mieć różne kolory, wymiary i faktury. Są dostępne w rozsądnej cenie i z powodzeniem mogą imitować znacznie droższe materiały, jak np. piaskowiec czy marmur.
Największe możliwości aranżacyjne
Jednymi z najczęściej stosowanych materiałów dekoracyjnych są różnego rodzaju farby strukturalne, zawierające często wypełniacze w postaci cząsteczek kwarcu czy dolomitu, a także włókien celuluzy bądź opiłków metali. Na ścianie dają one ciekawe efekty wizualne. W zależności od faktury i koloru mogą optycznie powiększać pomieszczenie, rozjaśniać je, ocieplać bądź stanowić kontrast dla innych elementów wystroju wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie ich na większej powierzchni może niekiedy przytłaczać. Charakter wnętrza znakomicie podkreślają także zrobione z różnych materiałów tapety, które tworzą ciekawy kontrast kolorystyczny. Tapety są droższe od farb, ale umożliwiają osiągnięcie zupełnie innych efektów, nie tylko nadając wnętrzom ekskluzywnego charakteru, ale także przytulności.
Okładziny z materiałów naturalnych
Oprócz drewna chyba najbardziej eleganckim materiałem stosowanym do wykańczania zarówno pomieszczeń wewnętrznych, jak i elewacji budynku jest kamień naturalny. Ze względu na wysoką cenę i pewne ograniczenia zwykle stosuje się go na niewielkich powierzchniach na zasadzie kontrastu lub akcentu. Okładziny kamienne dobrze wyglądają w salonie lub w sąsiedztwie kominka. Często stosowane są także w kuchniach i łazienkach. Do wnętrz nowoczesnych pasują granity i marmury, zaś w rustykalnych znakomicie sprawdzi się cieplejszy kolorystycznie piaskowiec lub trawertyn. Ogromną zaletą kamienia jest niepowtarzalność barwy i faktury, co odróżnia go od produktów masowych, wytwarzanych według określonego wzoru. Innym naturalnym materiałem wykorzystywanym zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu jest klinkier. Wyłożone nim wnętrza mają surowy charakter, dlatego klinkierowe płytki nie powinny pokrywać większych powierzchni. Na zewnątrz jest inaczej. Obłożona płytkami lub obmurowana cegłą klinkierową elewacja wygląda elegancko i świetnie komponuje się z drewnianym dachem oraz zielenią.
Tańsza alternatywa dla kamienia
Okładziny z kamienia są niestety dość drogie. Na szczęście wymyślono dla nich tańsze, równie dobrze wyglądające „zamienniki”. Jednym z najlepszych i zarazem najbardziej innowacyjnych są płyty z betonu architektonicznego należące do kategorii produktowej Jadar Home, wytwarzane przez spółkę Jadar, znanego producenta kostki brukowej i galanterii betonowej. Są one dostępne w sześciu różnych wymiarach i czterech kolorach. Ich powierzchnia może być gładka lub porowata. Dzięki niewielkiej grubości (1,8 cm) przeznaczone są głównie na ściany i elewacje, a wyłożone nimi wnętrza zyskują ascetyczny, industrialny charakter. Nowy materiał wygląda niezwykle elegancko i z powodzeniem może imitować na przykład granit, choć jest od niego znacznie tańszy. – Płyty są wykonane z barwionego w masie, odlewanego betonu – zdradza Bartosz Leszczyński, dyrektor handlowy w firmie Jadar – Ogromną zaletą naszego produktu jest jego oryginalność i niepowtarzalność, ponieważ nie ma dwóch jednakowych elementów. Betonowe płyty przytwierdza się do ściany na klej lub kotwy. Okładzina taka świetnie prezentuje się w otoczeniu zieleni i drewna, można także użyć jej do wykańczania elementów małej architektury. Po ułożeniu, zwłaszcza w łazience bądź kuchni, całą powierzchnię dobrze jest zaimpregnować.