Jednym z ważniejszych dylematów przy zakupie drzwi jest wybór między fornirem, a okleiną. Czym się one różnią? Kiedy zdecydować się na fornir, a kiedy wybrać drzwi okleinowane?
Zmieniające się trendy aranżacyjne, ale też często chęć ich przełamania, pokazują, że na rynku wciąż niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się dwa typy skrzydeł drzwiowych: fornirowane i okleinowane. Zarówno jedne jak i drugie mają swoich zwolenników oraz przeciwników.
Fornir
Fornir często określa się jako okleinę naturalną. Otrzymuje się go w wyniku skrawania drewna o dużych średnicach na cienkie płaty o grubościach 0,1–0,5 mm. Łączy się je ze sobą w taki sposób, aby stworzyć wrażenie jakby były ściągane z pnia. Drzwi fornirowane są więc łudząco podobne do tych z naturalnego drewna i dla laika odróżnienie jednych od drugich nie będzie łatwe. Fornir zapewnia wyjątkową estetykę skrzydła i szlachetny charakter uzyskany dzięki niepowtarzalności słojów. Cechuje się większą wytrzymałością niż okleina, ale jest droższy w zakupie. Oprócz forniru naturalnego dostępny jest też fornir modyfikowany pozyskiwany z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach, głównie z Wybrzeża Kości Słoniowej czy Gwinei. Aby uzyskać okleinę fornirowaną drewno skrawane jest na arkusze. Usuwa się z niego wszelkie niedoskonałości, barwi i klei w bloki. Gotowe arkusze układa się w stosy i prasuje. Technologiczna ingerencja w drewno pozwala uzyskać w ten sposób idealny odcień i strukturę. Niektórzy jednak, zamiast idealnej kompozycji wolą naturalny fornir, który pozwala cieszyć się niepowtarzalnością naturalnego drewna. Drzwi z kolekcji Invado dostępne są m.in. w takich wybarwieniach jak Dąb, Buk czy Orzech (fornir naturalny) lub Dąb bielony i Wenge (fornir modyfikowany).
Okleina XXI wieku
Okleina to materiał sztuczny, który dobrze naśladuje materiały naturalne. Szeroki wachlarz oklein pozwala nie tylko wybierać drzwi łudzące podobne do drewnianych, ale też bawić się kolorami i wzorami zgodnie z aktualnymi trendami i modą. Co ważne okleiny są trwałe i odporne na uszkodzenia. – Technologia Invado, którą stosujemy, umożliwia łączenie elementów okleiny poza krawędzią przylgi. W ten sposób uzyskujemy produkt estetycznie wykończony, a do tego dajemy gwarancję, że okleina nie będzie się w przyszłości odklejać lub rozwarstwiać – wyjaśnia Adam Hucz, manager ds. marketingu w Invado. Niewątpliwym atutem drzwi okleinowanych jest ich cena. Koszt wyposażenia domu czy mieszkanie w skrzydła okleinowane jest dużo niższy niż w przypadku modeli fornirowanych.
W ofercie Invado znaleźć można różne typy oklein. Najczęściej wybierana jest okleina Enduro. Jej uniwersalność pozwala dopasować kolor i wzór do różnych powierzchni. Tak więc można zdecydować się na kolory klasyczne jak np. Dąb szlachetny czy Orzech albo też na modny obecnie Cedr forte czy Coimbra. Innym dostępnym rodzajem, który zdobywa coraz większą popularność, jest okleina ryflowana – 3D. Co ją wyróżnia? – Przede wszystkim przestrzenny charakter i uwypuklenia, która nie tylko efektownie wyglądają, ale też są odporne na zabrudzenia – nie widać na niej śladów palców. Do złudzenia przypomina ona naturalne drewno, a przy tym jest niezwykle wytrzymała i dobrze będzie prezentować się w nowoczesnych wnętrzach-podkreśla A.Hucz z Invado. Kolejną propozycją jest okleina CLP, czyli Eco-fornir. Jest ona wykorzystywana nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też w budynkach użyteczności publicznej ze względu na zwiększoną odporność na uszkodzenia. Wykonana jest z kilku warstw impregnowanych papierów poddanych działaniu wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. Całość zabezpieczona jest odpowiednim lakierem, który chroni przed promieniami UV i ścieraniem się podczas codziennego użytkowania. Invado oferuje Eco-fornir w 8 odcieniach – od Bieli poprzez Kasztan jasny aż do ciemnego Orzecha Duro.
Kiedy wybrać fornir a kiedy okleinę?
Nie ma sztywnych zasad, które mogłyby kategorycznie określić kiedy należy wybrać fornir, a kiedy okleinę. Jeśli koszty zakupu drzwi nie są kwestią decydującą, a przy tym cenimy jakość i całą aranżację chcemy utrzymać na wysokim poziomie, warto zdecydować się na fornir. Skrzydła te posłużą długie lata – wyglądem nawiązywać będą do naturalnego drewna, ale, co ważne, nigdy się nie wypaczą, ani nie będą skrzypieć jak tradycyjne drewniane drzwi. Nie bez znaczenia są tu względy estetyczne – ich naturalność cieszyć będzie oko, a słoje zapewnią oryginalny charakter i niepowtarzalność skrzydła. Sprawdzą się w tradycyjnych wnętrzach, w których stawiamy na klasykę kolorów i chcemy ją uzyskać również w przypadku drzwi. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę kwestie finansowe i zależy nam na nietypowym kolorze czy fakturze drzwi, dobrą decyzją będzie wybór drzwi okleinowanych. Sprawdzą się one w różnych pomieszczeniach – szeroka gama kolorów i wzorów pozwala dopasować je do najbardziej wymyślnych aranżacji. Pamiętajmy też, że różnica między tymi dwoma typami drzwi dotyczy również samej ich konstrukcji. W przypadku okleinowanych, rama wykonana jest z wysokiej jakości MDF-u, zaś w przypadku skrzydeł fornirowanych jest to drewno klejone, obłożone MDF-em i HDF-em, a potem oklejone fornirem i zabezpieczone lakierem bezbarwnym.