Proste formy, gra świateł i szkło – to najgorętsze trendy w aranżacji dużych, otwartych przestrzeni. Światowi projektanci stawiają na minimalizm i nowoczesność, a my podpowiadamy, co wybrać, by przestronne mieszkanie było atrakcyjne, modne i komfortowe.
Duże, otwarte mieszkania dają swobodę aranżacji i pozwalają na niecodzienne eksperymenty. Ich wynikiem są często oryginalne wnętrza, w których wyjątkowa estetyka łączy się z wysokim komfortem oraz ergonomią przestrzeni. Okazuje się, że osiągnięcie takiego efektu jest prostsze, niż może się wydawać.
Po pierwsze: forma
Projektanci wnętrz podkreślają, że klimat wnętrza tworzą meble – stąd potrzeba starannego ich doboru. Te idealne w aranżacji nowoczesnego, przestronnego mieszkania powinny posiadać prostą, minimalistyczną formę i być zbudowane na solidnych okuciach. Takich, które zapewnią wygodę użytkowania oraz trwałość konstrukcji. Aktualnym trendem w tym względzie są rozwiązania bezuchwytowe, czyli uogólniając, meble otwierające się wbrew utartym regułom.
– Mebel tego typu nie posiada konwencjonalnych uchwytów montowanych na frontach, ale specjalne okucie, które po naciśnięciu drzwiczek lub szuflady samo otwiera komorę szafki, czy komody – mówi Marcin Małecki z firmy Häfele.
Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Najważniejsze są te związane z estetyką – brak uchwytów pozwala skupić się na formie mebla, a wzrok nie jest rozpraszany zbędnymi elementami. Dodatkowo okucia tego typu, stosowane w meblach kuchennych, zapobiegają szybkiemu brudzeniu frontów. Należy też wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa – brak wystających elementów to mniejsze ryzyko wypadku. Tym bardziej, jeżeli w mieszkaniu przebywają dzieci.
Po drugie: światło
W nowoczesnej aranżacji istotną rolę odgrywa światło. Nie chodzi o oświetlenie ogólne, choć to też jest bardzo ważne, ale oświetlenie akcentujące. Może ono przyjąć formę taśm LED montowanych na płytach podwieszanych pod sufitem, czy opraw diodowych instalowanych w ściennych wnękach. Popularnym i modnym rozwiązaniem jest też oświetlenie w meblu. Tak montowane oprawy podkreślają walory estetyczne przedmiotu oraz przykuwają uwagę gości, gdy designerski mebel jest jednym z nielicznych elementów wystroju pokoju.
– Ma to też zalety użytkowe. Światło w szafce pomaga dojrzeć potrzebne ubrania lub inne rzeczy, po które często sięgamy – tłumaczy Marcin Małecki. – W przypadku rozwiązań tego typu polecam system Loox, którego modułowa budowa i oparcie o system Plug’n’Play czynią instalację prostą i szybką.
Warto wspomnieć, że systemy oświetlenia diodowego pobierają minimalne ilości prądu i wytwarzają śladowe ilości ciepła. Wpływają w ten sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i są zgodne z aktualnymi trendami budownictwa ekologicznego.
Po trzecie: przestrzeń
Otwarta czy zamknięta? To częsty dylemat właścicieli mieszkań, w którym jeden pokój można bez problemu podzielić na kilka mniejszych. Nie trzeba jednak decydować się na tak radykalne rozwiązania. Aranżacyjnym przebojem ostatnich miesięcy są systemy drzwi przesuwnych, które skutecznie zamkną i otworzą przestrzeń zawsze, gdy będzie to wymagane.
– To rozwiązanie stosowane na przykład przez mieszkańców budynków poprzemysłowych, takich jak lofty – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni, osiedla loftów realizowanego we Wrocławiu. – Chętnie wybierane są drzwi szklane, które pomagają zamknąć poszczególne obszary pomieszczenia, a przy tym nie pomniejszają go wizualnie.
W zależności od szerokości pomieszczenia można wybrać wariant jedno- lub dwuskrzydłowy. Najważniejsze, by zapewniał łatwe otwieranie i był odporny na ew. uszkodzenia mechaniczne.
– Jednym z najlepszych, a przy tym niedrogich systemów przesuwnych przeznaczonych do zastosowania w pomieszczeniu są drzwi serii Häfele Design. Zdążyły już zdobyć popularność za naszą zachodnią granicą. Ich atuty doceniają również nasi rodzimi projektanci – podsumowuje Marcin Małecki.