Jesień to czas, w którym do łask wracają płaszcze, kurtki czy szaliki. Aby pomieścić wszystkie ubrania, które podczas przechowywania powinny zachować swój dobry wygląd, szafa musi być pojemna i posiadać odpowiednie wyposażenie. Podpowiadamy, jak użyć akcesoriów takich jak kosze, wieszaki czy organizery tak, aby nasza domowa garderoba była jak najbardziej funkcjonalna.
Przy projektowaniu garderoby powinniśmy pamiętać, żeby jej funkcjonalność szła w parze z efektownym i eleganckim designem. Dzięki temu, poza spełnianiem podstawowego zadania, będzie również „cieszyć oko”.
Krok 1. Zaplanuj przestrzeń
Projektując garderobę konieczna jest odpowiedź na pytanie, jaką powierzchnią dysponujemy i jakie mamy potrzeby. Osobom, które mieszkają same, wystarczy niewiele miejsca, ale szafa dla kilkuosobowej rodziny to już spore wyzwanie. W takim przypadku lepiej przeznaczyć na garderobę osobne pomieszczenie, aby wszyscy bez problemu się zmieścili. Mając małe mieszkanie, wykorzystajmy dostępne na rynku rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie przestrzeni, takie jak systemy przesuwne, dzięki którym możemy zagospodarować wnęki, a także kosze czy drążki pozwalające maksymalnie zoptymalizować przestrzeń.
Krok 2. Akcesoria
Dobra garderoba to nie tylko przestrzeń w szafie i zawieszone półki. Na rynku istnieją rozwiązania, pozwalające na odpowiednie przechowywanie różnych rodzajów odzieży. – Garderoba idealna powinna zawierać w sobie dużo elementów, które pozwolą na optymalną organizację szafy – mówi Marcin Sałek, koordynator działu konstrukcyjnego z firmy GTV – dystrybutora akcesoriów meblowych. – Musi znaleźć się miejsce zarówno na półki na codzienne ubrania, takie jak swetry czy bluzki, ale dobrym pomysłem jest też zamontowanie specjalnych wieszaków do spodni garniturowych czy szuflady z przegrodami na drobne elementy odzieży takie jak spinki do mankietów, muchy czy biżuteria – dodaje. Garderoba ELITE, nowość w ofercie GTV, zawiera również specjalne półki na buty, które oszczędzą miejsca w przedpokoju czy na korytarzu.
Krok 3. Design
Niezwykle ważne jest również to, żeby garderoba dobrze wyglądała. Należy traktować ją nie tylko jako funkcjonalny mebel czy część domu, ale również element dekoracyjny. Najbezpieczniej wybrać klasyczny design i stonowane kolory takie jak biel czy szary antracyt, które są zawsze modne i nie gryzą się z innymi kolorami. Można też wzbogacić garderobę o wzbudzające zainteresowanie systemy przesuwne – nie tylko funkcjonalne, ale też przykuwające uwagę.
Krok 4. Oświetlenie
Garderoby często umieszczamy w pomieszczeniach bez okien lub wnękach, dlatego konieczne jest ich odpowiednie doświetlenie, aby poszukiwania ubrań były wygodne. Gra świateł pomaga uwydatnić zalety mebli oraz całego wystroju. – Zastosowanie na przykład włączników bezdotykowych PIR, sprawi, że światło wewnątrz garderoby zaświeci się automatycznie przy przesunięciu drzwi. Podświetlone wnętrze szafy wygląda naprawdę urokliwie i ociepla całe pomieszczenie – mówi Marcin Sałek. Ciekawym pomysłem może być zastosowanie taśm LED, które możemy umieścić w profilach nabijanych, czym podkreślimy ich walory estetyczne.
Krok 5. Organizacja
Niezależnie od tego, na jaki styl garderoby się zdecydujemy, tym co będzie stanowić o jej perfekcji będzie utrzymywanie w niej porządku. Odpowiednie wyposażenie i oświetlenie ułatwi zadbanie o estetykę wewnątrz mebla. Pamiętajmy również o odpowiednim przechowywaniu ubrań letnich. Nawet jeśli teraz nie są nam potrzebne, warto odpowiednio je zabezpieczyć w trakcie długiego oczekiwania na wiosnę. Przydatne będą wszelkiego rodzaju kufry czy walizki. Możemy oczywiście kupić gotową szafę, jednak dopiero samodzielne jej zaprojektowanie przyniesie nam odpowiedź na nasze potrzeby.