DESIGN UDOMOWIONY to format organizowany od 2009 r. przez Galerię Wnętrz DOMAR z Wrocławia. Zyskał on status jednej z najważniejszych polskich imprez związanych z szeroko pojętym wyposażenia wnętrz, nie tylko ze względu na atrakcyjną formułę, promującą polskie wzornictwo, ale również z powodu organizowanych równolegle paneli dyskusyjnych i konferencji branżowych. W tym roku w dniach 13-30 czerwca odbywa się piata już edycja DESIGNU UDOMOWONEGO.
Inauguracją DESIGNU UDOMOWIONEGO jest NOC Z DESIGNEM, która tworzy okazję do bezpośredniego spotkania przedstawicieli firm, projektantów i klientów. W edycji 2012 wzięło udział ponad 80 000 osób, z czego 5 5000 gościło w trakcie NOCY Z DESIGNEM. DESIGN UDOMOWIONY to również trzytygodniowa akcja, prezentująca konsumentom najnowsze propozycje marek meblowych oraz czasowe wystawy związane z tematyką wzornictwa. W 2012 prezentowaliśmy wystawy: MUST HAVE from POLAND, POLSKIE RED DOTy, NOWA FORMA SWARZĘDZ, ŚLĄSKI KLASTER DIZAJNU, STÓŁ ZA STÓWĘ.
Design nie ma sensu…
W tym roku, razem z naszym partnerem merytorycznym – Instytutem Grafiki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej – stawiamy tezę, że przy niestabilnym i nieprzewidywalnym otoczeniu, w którym funkcjonują firmy, mówienie o designie w dotychczasowym ujęciu nie ma sensu. Trzeba mówić i myśleć o procesach i konsumencie. Bo design to zarządzanie innowacją i firmą. Dlatego dotychczasowy program DESIGNU UDOMOWIONEGO 2013 rozbudowaliśmy o dodatkowe formaty edukacyjne.
„(Prze)myśleć przestrzeń” design workshop / 11-12.06.2013
To przedsięwzięcie merytoryczne, które skupione jest na odrzuceniu formuły muzealno-galeriowych festiwali, na rzecz realnej pracy projektowej. Interdyscyplinarny zespół projektowy zostanie poproszony o rozwiązanie problemu projektowego, jakim jest zagospodarowanie współczesnej przestrzeni mieszkalnej. Chodzi więc o to, żeby użyć myślenia projektowego (design thinking) do poprawy przestrzeni życiowej, niezależnie od tego, czy mówimy o mieszkaniu, klatce schodowej, czy podwórku. Czy design może w tym zakresie wpływać na zachowania społeczne? A co innego może wpływać, jak nie design właśnie!
Prezentacja efektów pracy uczestników design workshop będzie miała miejsce podczas konferencji „Design nie ma sensu”. Materiały podsumowujące wyniki warsztatów zostaną również udostępnione wszystkim zainteresowanym w wersji elektronicznej na stronie www.design-udomowiony.pl Miejsce: SWPS, Ostrowskiego 30, Wrocław
„Design nie ma sensu” konferencja / 13.06.2013, 10:00-17:00
„Nie chodzi o to, żeby coś zaprojektować. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zrozumieć mechanizm tworzenia i używania świata” – prof. Michael Fleischer.
„Promując design tworzymy podaż, ale nie generujemy popytu. Reklama i promocja designu to droga do nikąd. W efektywnej gospodarce lepiej jest wzmacniać popyt.” – Zdzisław Sobierajski
Bloki tematyczne konferencji: RYNEK / PRODUKT / KONSUMENT i KOMUNIKACJA .
Wśród prelegentów występują: prof. Michael Fleischer (SWPS), Bartosz Zamirowski (DOMAR SA ), Hubert Jan Anyżewski (wiceprezes Use LAB, wykładowca SWPS), Zdzisław Sobierajski (przedsiębiorca i propagator rozwoju produktu przez ergonomię i dobre wzornictwo), Tomasz Wiktorski (właściciel B+R – studia analizy rynku meblarskiego) oraz inni. Miejsce: SWPS, Ostrowskiego 30, Wrocław
Warto zobaczyć
Tradycyjnie jednak osią DESIGNU UDOMOWIONEGO są wydarzenia odbywające się na terenie Galerii Wnętrz DOMAR – prezentacje, wystawy, warsztaty otwarte dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Dolnego Śląska.
NOC Z DESIGNEM / 13.06.2013, 20:00-24:00
Inauguracja DESIGNU UDOMOWIONEGO 2013. Jedyna taka noc w roku, w trakcie której projektanci i właściciele firm, mogą bezpośrednio porozmawiać ze swoimi klientami – na otwarciu wystaw, prezentacji nowych ekspozycji. Miejsce: Galeria Wnętrz DOMAR, ul. Braniborska 14, Wrocław
DESIGN UDOMOWIONY 2013/ 13.06 – 30.06
„Design działa, sztuka może wyglądać.”
W ramach DESIGNU UDOMOWIONEGO 2013 zaprezentujemy historię polskiego wzornictwa okresu PRL (KOLEKCJA – zbiory Krystyny Łuczak – Surówki), wystawę NOWA FORMA SWARZĘDZ, projekt ĆWIARTKA DLA STUDENTA (realizowany przy współpracy ASP i Grupy Pfleiderer Grajewo S.A ), ŚLASKI KLASTER DIZANU, wystawę jubileuszową magazynu Dobre Wnętrze „IKONY DESIGNU.DESIGN DLA PRESTIŻU” oraz wiele innych. Przez trzy tygodnie na terenie galerii obywać się będą liczne edukacyjne spotkania i prezentacje w obszarze DESIGN / RZEMIOSŁO. Jednym z pierwszych wykładów będzie „SZMATA W DESIGNIE” Michaela Fleischera.
Akcję dedykujemy mieszkańcom Dolnego Śląska. Miejsce: Galeria Wnętrz DOMAR, ul. Braniborska 14, Wrocław
Po szczegółowe informacje zapraszamy od 16 maja na stronę www.design- udomowiony.pl