Na tegorocznej jubileuszowej edycji Festiwalu Designu w Londynie, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zaprezentowało amerykańskie drewno liściaste w zastosowaniu zewnętrznym. AHEC zaprosił do współpracy uznanego włoskiego projektanta Martino Gampera, który stworzył niezwykle oryginalną, a jednocześnie funkcjonalną 6-metrową ławkę „Infinity Bench” z amerykańskiego drewna liściastego.
Na wyjątkowy wzór ławki składa się pięć gatunków amerykańskiego drewna liściastego o różnorodnej kolorystyce. Od 14 do 23 września 2012 roku „Infinity Bench” można było oglądać w John Madejski Garden na terenie Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Natomiast od dzisiaj do 28 października br. ławka będzie wystawiona na 23 Międzynarodowym Biennale INTERIEUR 2012 w Kortrijk w Belgii.
Inspiracją do powstania „Infinity Bench” była koncepcja autoprogettazione, która oznacza samodzielne wykonanie mebli. Idea, której pomysłodawcą jest włoski projektant Enzo Mari, zakłada tworzenie prostych i trwałych mebli wysokiej jakości do samodzielnego składania. Fascynacja Gampera tą ideą doprowadziła do powstania „Infinity Bench”, której prosta forma pozwala docenić piękno naturalnych faktur, kolorów i wzorów drewna.
Gatunki, z których wykonano ławkę „Infinity Bench” to amerykański czerwony dąb, miękki klon, jesion, żółta brzoza i tulipanowiec. Zostały one poddane modyfikacji termicznej, która za pomocą wysokiej temperatury umożliwia trwałą zmianę chemicznych i fizycznych właściwości drewna. Pozwala to na ograniczenie wchłaniania wilgoci przez drewno, tak by produkty z niego wykonane na dłużej zachowały swój kształt i były odporne na wgniecenia, odkształcenia czy wygięcia na skutek zmiany wilgotności powietrza. Proces modyfikacji termicznej usuwa również z drewna substancje odżywcze, które mogłyby stać się źródłem pożywienia dla owadów i grzybów. Dzięki temu wydłuża się czas użytkowania ławki i nie ma potrzeby jej konserwacji.
„Punktem wyjścia mojego projektu była koncepcja autoprogetazzione, która pozwoliła mi uzyskać maksymalną prostotę ławki. Zdecydowałem się na użycie różnych gatunków drewna, aby pokazać bogactwo kolorów i faktur <<Infinity Bench>>” – powiedział Martino Gamper.
Martino Gamper studiował rzeźbę i projektowanie produktów na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Następnie pod okiem architekta Matteo Thuna zajął się projektowaniem produktów. W 1994 roku, zanim ukończył studia, podjął pracę w studio Matteo Thuna w Mediolanie. W 1997 roku Gamper przeniósł się do Londynu, aby rozpocząć studia w Royal College of Art. W 2007 roku podczas autorskiej wystawy Martino Gampera „100 Chairs in 100 Days” można było prześledzić, jak stworzył on sto różnych krzeseł w sto dni. Projekty te powstały w wyniku wyjątkowej otwartości i wiedzy Gampera na temat historii designu. W 2011 roku Gamper otrzymał nagrodę Moroso Award w dziedzinie sztuki współczesnej oraz nagrodę magazynu Wallpaper* za najlepsze użycie koloru. W ostatnim czasie Martin Gamper otrzymał zlecenie na zaprojektowanie we współpracy z organizacją London Thames Gateway Development Corporation (LTGDC) wiat przystankowych pomiędzy Victoria Park a Olympic Park w Londynie.
AHEC koncentruje się na promowaniu amerykańskiego drewna liściastego na całym świecie. Zlecane przez AHEC projekty, takie jak ławka „Infinity Bench”, pozwalają zademonstrować wytrzymałość, różnorodność gatunków i walory estetyczne amerykańskiego drewna liściastego. Ponadto projekty te są źródłem inspiracji i wiedzy dla projektantów, architektów oraz inżynierów.
„Projekt <<Infinity Bench>> pokazuje jak wykorzystanie nowych technologii wpływa na zwiększenie wytrzymałości amerykańskiego drewna liściastego. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach w Europie, obserwujemy wzrost zapotrzebowania na drewno po modyfikacji termicznej. Cieszymy się, że możemy ukazać jego potencjał właśnie na Festiwalu Designu w Londynie. Poddane obróbce termicznej amerykańskie drewno liściaste to wysokiej jakości, przyjazny dla środowiska naturalnego surowiec, który stanowi alternatywę dla importowanego drewna egzotycznego” – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.
OCENA CYKLU ŻYCIA PROJEKTU
W ostatnim czasie AHEC opublikował zgodny z normami ISO raport dotyczący Oceny Cyklu Życia (Life Cycle Assessment – LCA) dla nieobrobionego drewna liściastego, suszonego w piecu suszarniczym. Dokument przygotowany przez ekspertów z firmy konsultingowej PE International jest zwieńczeniem wieloletniej pracy obejmującej gromadzenie, analizę i weryfikację danych ilościowych dotyczących wpływu amerykańskiego drewna liściastego na środowisko, czyli ilości zużytej energii i odpadów wygenerowanych na wszystkich etapach produkcji tego surowca. Jest on również pierwszą częścią projektu LCA zainicjowanego przez AHEC. Wykorzystując te dane, informacje zebrane podczas produkcji ławki, a także z uwzględnieniem czasu spędzonego przy każdej maszynie i ilości wykorzystanego surowca, firma PE International przy pomocy systemu „i-report” utworzyła profil środowiskowy „Infinity Bench”. Dzięki szczegółowej i całościowej Ocenie Cyklu Życia, projektanci mogą zrozumieć rzeczywisty wpływ podejmowanych przez nich decyzji na środowisko.
SPECYFIKACJA ŁAWKI „INFINITY BENCH”
materiał: poddany modyfikacji termicznej amerykański czerwony dąb, miękki klon, jesion, żółta brzoza i tulipanowiec
długość projektu: 6 metrów
projektant: Martino Gamper
rok powstania projektu: 2012
zamawiający: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
AHEC pragnie podziękować firmie Northland Forest Products, będącej członkiem stowarzyszenia AHEC, za przekazanie na potrzeby projektu termicznie modyfikowanej amerykańskiej tarcicy liściastej CAMBIA. AHEC dziękuje również firmie Morgan Timber UK za wkład w realizację projektu oraz udzielone wsparcie logistyczne.
Ławka „Infinity Bench” została wyprodukowana przez brytyjską firmę Adam Kershaw.