Znana już od czasów starożytnych technika witrażownictwa, kojarzona niegdyś wyłącznie ze sztuką sakralną, dziś coraz częściej jest obecna w przedmiotach codziennego użytku. Nadal jednak nosi znamiona sztuki, nadając ozdobionym nią wnętrzom niepowtarzalną atmosferę.
Niegasnąca popularność witraży to zasługa efektu dekoracyjnego, jaki daje przenikające przez kolorowe szkło światło, a także widocznego na szybie wzoru czy rysunku. Gra światła najlepiej widoczna jest w przypadku dużych, barwnych przeszkleń – przykładem pięknego ich wykorzystania są okna w świątyniach. Wiele osób pragnie powtórzyć ten efekt we własnych domach – ze względów praktycznych i estetycznych decyduje się jednak wykorzystać kolorowe szkło nie w oknach, a w drzwiach wejściowych.
Barwny punkt na fasadzie
Aleksandra Białek, projektant z biura Rubikon, mówi: – Drzwi zewnętrzne powinny tworzyć harmonijną całość z wnętrzem, a także przykuwać uwagę z zewnątrz. W związku z tym mają one duży wpływ na ostateczną kompozycję elewacji.
W zależności od kształtu i wzoru widocznego na witrażu, drzwi z kolorowymi szybkami możemy dopasować zarówno do budynku o klasycznej bryle, jak i utrzymanego w nowoczesnym stylu. Bogato zdobione, z kwiatowymi ornamentami szkło zdecydowanie bardziej przypadnie jednak do gustu zwolennikom tradycyjnych domów. Ascetyczne w formie i wystroju nowoczesne budowle korzystać mogą z prostszych, geometrycznych wzorów.
Wnętrze z kolorem
– Bez względu na styl architektoniczny, w jakim zostały zaprojektowane budynki, tego typu drzwi sprawdzą się w przypadku ciemnych korytarzy, gdyż bardzo dobrze rozwidniają wnętrza. Dla estetyki pomieszczenia ważna jest barwa szkła zastosowanego w witrażu. Przykładowo, zamontowanie drzwi z jasnym szkłem optycznie powiększy przestrzeń, niebieskie szyby stworzą chłodniejszy klimat, zaś satynowane nadadzą wnętrzu elegancki wygląd – wyjaśnia Aleksandra Białek. Pamiętajmy też o tym, że tego typu drzwi najlepiej sprawdzą się w przypadku wnętrz o stonowanej kolorystyce. Jaskrawe ściany mogą okazać się zbyt krzykliwe w połączeniu z kolorowymi refleksami wpuszczanymi przez doświetlenie, i w rezultacie wprowadzić chaos w wystroju.
Witraż na różne sposoby
Na rynku dostępne są drzwi zewnętrzne z witrażami wykonanymi różnymi metodami.
– Najpopularniejszym sposobem ich wykonywania jest znana od końca XIX wieku technika Tiffany’ego. Polega ona na wycięciu z dużych tafli opalizowanego szkła mniejszych elementów, których brzegi, po owinięciu taśmą miedzianą, łączy się ze sobą poprzez lutowanie cyną. Witraże angielskie wyglądem przypominają te wykonane metodą Tiffany’ego, ale wytwarza się je nie tylko ze szkła, ale i kolorowych folii. Wiele osób preferuje dekoracje ze szkła matowionego – efekt taki uzyskać można poprzez piaskowanie, czyli poddanie szyby obróbce mechanicznej, polegającej na wystawieniu tafli na uderzenia strumienia piasku pod wysokim ciśnieniem – mówi Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, producenta m.in. drewnianych drzwi zewnętrznych z witrażami.
Ze względu na wymagania stawiane drzwiom zewnętrznym w zakresie bezpieczeństwa, wiele osób z rezerwą traktuje możliwość wykorzystania w nich barwnych przeszkleń. – Witraże do drzwi zewnętrznych montowane są w zestawach szybowych dwukomorowych. Dzięki temu są one chronione od bezpośredniego oddziaływania warunków zewnętrznych, czy uszkodzeń mechanicznych. Zewnętrzne szkło w zestawie jest najczęściej antywłamaniowe, co zapewnia bezpieczeństwo domownikom – dodaje Czesław Suski.
Więcej informacji: www.drzwi-cal.pl