Rozmowa z Katarzyną Pastuszyńską, specjalistą ds. aranżacji wnętrz w Budimeksie Nieruchomości
Kupując mieszkanie o małej powierzchni warto się zastanowić, jak je urządzić, aby przestrzeń była dobrze zorganizowana i wydawała się większa. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby efekt zadowolił najbardziej wymagających. Najważniejszy jest odpowiedni dobór kolorów. Warto wybierać barwy jasne: biele, beże, szarości, popiele czy wreszcie jasną lawendę, limonkę bądź błękit. Jeśli użytkownik nie boi się kontrastów, pastele można przełamać akcentami czerni lub innej od tła barwy.
Równie istotne są funkcjonalne rozwiązania. Aranżacja powinna polegać na wygospodarowaniu jak największej liczby szaf wnękowych – przede wszystkim w holu i sypialni. Jeśli łazienka nie mieści pralki, można ja przenieść do kuchni i ukryć w zabudowie. W małej sypialni z kolei dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rozkładanej kanapy z chowanym materacem i pojemnikiem na pościel. Również w kuchni można pomyśleć o optymalnym wykorzystaniu dostępnych metrów kwadratowych. Dla przykładu pod blatem powinno się znaleźć miejsce dla urządzeń gabarytowych jak piekarnik czy zmywarka. Jeśli układ ścian pozwala, należy rozważyć połączenie kuchni z pokojem dziennym. Taki zabieg powiększy optycznie powierzchnię pokoju dziennego. Dodatkowo wstawienie zamiast kanapy i fotela narożnika, najkorzystniej z funkcją spania, pozwoli w najlepszy sposób uzyskać oczekiwany efekt – elegancji, odpowiedniej liczby miejsc siedzących, a jednocześnie miejsca do spania. Wybierając meble trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich mobilność. Kółka pozwolą na łatwe i szybkie zmienianie aranżacji w zależności od potrzeby mieszkańców. Nie należy jednocześnie przesadzać z gabarytami mebli. Wystarczy, aby stół w aneksie jadalnym pomieścił czworo biesiadników. Dobrze, jeśli będzie rozkładany. Dla osób pracujących w domu idealny będzie składany blat, który może służyć za wygodne miejsce pracy.
W każdym mieszkaniu ważne są szafy, w których domownicy mogą przechowywać potrzebne im rzeczy. Każdą wnękę czy narożnik warto zabudować. Dzięki temu otrzymamy dodatkowe miejsce na okrycia wierzchnie, wąską szafkę na buty czy niezbędne akcesoria. Architekci polecają stosowanie drzwi składanych, uchylnych i przesuwnych – nie zajmują dużo miejsca i nie kolidują z innymi meblami. Przeszklone jasnym szkłem z wewnętrznym podświetleniem nadadzą wnętrzu lekkości i optycznie nie pomniejszą przestrzeni. W przypadku zastosowania lustra – dodatkowo ją optycznie powiększą. Lustra są bardzo ważnym elementem wyposażenia. Najczęściej spotykamy je w przedpokoju, gdzie spełniają funkcję użytkową. Lustro sprawdza się także w funkcji wyłącznie dekoracyjnej. Urozmaica przestrzeń, podnosi jej walory estetyczne, a jednocześnie powiększą przestrzeń kompaktowego mieszkania. Przy urządzaniu przestrzeni warto trzymać się uniwersalnej zasady spójności kolorystycznej i projektować od ogółu do szczegółu. Wybrany styl czy kolorystyka powinny wybrzmiewać z każdego pomieszczenia. Myśl przewodnia może zostać również podkreślona przy pomocy umiejętnie dobranych dodatków. Należy być konsekwentnym i zdecydować się na jedną paletę – ciepłą lub zimną. Pozwoli to uzyskać i zachować harmonię. Zatem najpierw stwórzmy spójną bazę całości, dobierzmy kolor podłogi, drzwi, ścian i rolet. Następnie poszukajmy mebli i zabudowy kuchennej. W końcu zaś wybierzmy dodatki. Jeśli to możliwe, nie zasłaniajmy okien – pozwólmy przestrzeni wejść do mieszkania. Pilnujmy, aby nasze wybory szły w kierunku lekkich i przestrzennych rozwiązań. Dla przykładu może to być zastosowanie w małym holu dużych płytek szkliwionych, które odbiją górne światło.