Materace dbają o komfort snu tylko wtedy, kiedy są odpowiednio dobrane. Dotyczy to nie tylko ich twardości, ale w dużej mierze surowców, z których są stworzone. Jak wybrać odpowiednie do potrzeb organizmu?
Lateks
Bardzo często spotykany we wnętrzu materacy. Jest otrzymywany z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Charakteryzuje się wysoką trwałością i punktową elastycznością. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtów ciała. Kiedy ilość lateksu naturalnego przewyższa ilość elastycznego – znacznie zwiększa się elastyczność oraz wytrzymałość materaca. Surowiec posiada właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne.
Pianka wysokoelastyczna
Wysokoelastyczna pianka poliuretanowa charakteryzuje się niejednolitą strukturą komórkową – tym różni się od standardowej pianki. Cechuje ją wysoka elastyczność, która podnosi komfort regeneracji i wypoczynku.
Pianka Plantpur
Ten innowacyjny surowiec opracowany został przez DOSER Sp.z o.o. – firmę z Grupy Kapitałowej Janpol. Pianka została wykonana w prawie 50% z naturalnego oleju roślinnego i obecnie jest jednym z najbardziej ekologicznych, autorskich rozwiązań wykorzystywanych przy produkcji materacy. Pianka Plantpur zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i dopasowuje się do kształtów ciała tworząc wyjątkowy komfortu snu i dając efekt delikatnego otulenia.
Pianka termoelastyczna
Pianka termoelastyczna dopasowuje się kształtem do ciała śpiącego reagując na ciepło wydzielane przez nie. Wraz ze wzrostem temperatury adekwatnie zwiększa się elastyczność podłoża snu. Dużą zaletą pianki jest fakt, że umożliwia ona równomierne rozłożenie obciążenia, które ma znaczny wpływ na odleżyny ograniczające obieg krwi. Wkład posiada również właściwości antyalergiczne i zapewnia odpowiednią wentylację materaca.
Płyta kokosowa
To naturalny surowiec, który pochodzi z orzecha kokosowego. Włókna kokosu zwiększają twardość materaca przy jednoczesnym zachowaniu jego elastyczności. Surowiec wyróżnia się znakomitymi właściwościami termicznymi, a dzięki swej naturalnej strukturze włókno jest lekkie, przewiewne, posiada właściwości antyalergiczne. Pochłania wydzielaną przez organizm podczas snu wilgoć. Obecność płyt kokosowych sprawia, że materac jest znacznie sztywniejszy oraz odporniejszy na odkształcenia.
Końskie włosie
Choć powoli odchodzi się od tego surowca, to warstwa końskiego włosia w materacach pełni istotną funkcję. Po pierwsze służy do usztywnienia całego posłania i jego konstrukcji. Po drugie – włókna mocno ściskane ze sobą tworzą warstwę wysoce odporną na działanie substancji płynnych. Ta nieprzemakalna struktura doskonale przejmuje wilgoć i dobrze ją odprowadza– łącząc w sobie dwie skrajne cechy jest niezwykłym materiałem.
Teraz pozostaje udzielić sobie samemu odpowiedzi, jaki surowiec będzie najlepszy na mój dobry sen?