Nowoczesne budownictwo stwarza wiele możliwości w kreowaniu przestrzeni poprzez zastosowanie okien o nietypowych kształtach i rozmiarach, które często wychodzą na pierwszy plan i pięknie zaaranżowane odgrywają główną rolę w domu. W dzisiejszym pojęciu dekoracji okien, nie chodzi o to, aby ukryć się przed sąsiadem tuż po zmroku, wręcz przeciwnie. Stylizacja okien to prawdziwa sztuka dekoracji wymagająca znajomości kilku zasad ale przy tym dająca nieograniczone możliwości dopasowania ich do wnętrza i preferowanego stylu życia oraz szerokiego otworzenia się na otaczający świat.
Trudna sztuka dekoracji
Stylizacja okien nie jest wbrew pozorom prostą sprawą. Wybór odpowiednich dekoracji determinuje wiele czynników, jak stylistyka wnętrza, jego układ, obowiązujące trendy i przede wszystkim nasze upodobania. O wyborze okiennych dekoracji decyduje także widok zza okna, bo może się okazać, że jest on wart szczególnego wyeksponowania lub wręcz przeciwnie trzeba go przysłonić i to najlepiej czymś zjawiskowym, co zachwyci i odwróci uwagę gości od nieatrakcyjnego krajobrazu. Nie ma sztywnych reguł w kompozycji dekoracji okiennych. Mogą zachodzić najróżniejsze związki pomiędzy zasłoną i roletami rzymskimi, czy też klasyczną firaną z zasłonami, żaluzjami lub tradycyjnymi roletami. Na tym nie koniec, ponieważ oprócz tkanin istnieje mnóstwo elementów dekoracyjnych, które potrafią nadać każdej stylizacji wyjątkowy charakter. Może okazać się, że delikatnie połyskujące kryształki czy fikuśne makarony podkreślą styl obowiązujący we wnętrzu. Główna zasada jest jedna: tkaniny w danym wnętrzu powinny ze sobą korespondować, aby zachować spójną konsekwencję wystroju całego pomieszczenia. Zasłony, dywan, abażur lampy, poduszki dekoracyjne, czy obicie sofy powinny nawiązywać do siebie, kolorem, wzorem lub jakimś motywem.
Łąka usłana kwiatami
Jak dobrać odpowiedni wzór, by wpisał się w stylistykę wnętrza i nie męczył swoją obecnością? Jesienno – zimowa aura sprawia, że chętniej poszukujemy motywów, które poprawią nastrój i ożywią codzienność. Najlepszym sposobem na ocieplenie klimatu jest zastosowanie motywu kwiatowego. Trend na wykorzystywanie florystycznych deseni w aranżacjach wnętrz jest bardzo popularny i niezwykle urozmaica otoczenie, ale przy jego zastosowaniu niezbędne jest wyczucie, ponieważ motyw kwiatowy sam w sobie jest bardzo wyrazisty. Najbezpieczniej jest stosować go z gładkimi tkaninami. Dla tych, którzy lubią dynamiczny charakter wnętrz, a nie są zwolennikami kwiecistych deseni, rozwiązaniem będą wyraziste kolory i wzory niekoniecznie powiązane z florystyką. Żywe kolory będą idealnym odzwierciedlenie temperamentu oraz osobowości mieszkańców.
W zależności od stylu
Wszechobecna moda na ekologię sprawia, że coraz częściej poszukujemy trwałych i bezpiecznych tkanin, nie tracąc przy tym walorów estetycznych. Ale decyzja o wyborze odpowiednich tkanin czy wzorów nie może być podjęta w oderwaniu od ogólnego stylu panującego we wnętrzach. Do nowoczesnych aranżacji zdecydowanie bardziej będą pasowały minimalistyczne lub awangardowe rolety, które dobrze się komponują z delikatnymi dodatkami.
Zmysłowe przeźroczystości
Choć coraz częściej najchętniej nie zasłanialibyśmy okien tkaninami, to jednak klasyczne zestawienie jakie tworzy firana plus zasłona nadal jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dekoracji okien. Piękne, niemal przeźroczyste, kuszące swoją delikatnością, uwielbiają towarzystwo zasłon w ciemnych, stonowanych kolorach jak i żywych i dynamicznych tkanin. W zależności od natężenia dekoracji w danym wnętrzu mogą być zupełnie gładkie, jak i ozdobione ornamentami lub całkiem wyrazistym deseniem, dostępne są także w wersji sznurków na jedwabnej taśmie (błyszczące sznurki, żakardowe makarony), dzięki którym możemy wyczarować naprawdę czarodziejską aranżację. Do ich upięcia możemy wykorzystać najróżniejsze chwosty, które nadadzą elegancji klasyczny wyraz.
Ach te warstwy
Prawdziwy renesans przeżywają ostatnio rzymskie rolety. Nic dziwnego skoro dają tyle możliwości niezwykle wspierając sztukę dekoracji okien. Dostępne w najróżniejszych wzorach i kolorach wyglądają tak samo dobrze, kiedy są opuszczone, jak i w postaci zmysłowych warstw odsłaniających widok zaa okna. Nie potrzebują towarzystwa choć całkiem dobrze prezentują się w zestawieniu z zasłonami, jak i bez.
Rolety na poddasza
Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu nowoczesnym idealnym rozwiązaniem będą rolety naokienne. Zdecydowanie ostatnie lata należą do nich. Stały się bardzo popularne, ponieważ są dużo bardziej praktycznie, łatwiejsze do utrzymania w czystości. Występują w wielu wzorach, kolorach i nie zajmują dużo miejsca. Stanowią idealne rozwiązanie w przypadku, kiedy nie chcemy zasłaniać całego okna lub zależy na tym, aby wyeksponować dekoracje ustawione na parapecie. Całkowicie możemy regulować dopływ światła w zależności od naszych potrzeb i zastosowania pomieszczenia, opuszczając je na odpowiednią wysokość. Ponadto stanowią idealne rozwiązanie na poddaszach, gdzie często zastosowanie tkanin przy skosach jest niemożliwe. Decydując się na typowe rozwiązanie nie musimy obawiać się, że klasyczne rolety poza funkcjonalnością nie tworzą żadnych nowatorskich rozwiązań wręcz przeciwnie, przeszły one swoistą metamorfozę. Obecnie dostępne są niemal we wszystkich kolorach, a także w wielu ciekawych strukturach: mogą być plisowane, bambusowe lub w dowolnie wymarzonym wzorze i tkaninie. Ostatnio bardzo modne stały się tkaniny z nadrukami owoców, krajobrazów lub dowolnie wybranym motywie.
Tekst: Dorota Prokopiak
Zdjęcia: Serwisy prasowe firm