Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który wymaga specjalnej oprawy. Inspiracji warto szukać w butikach z dodatkami wystroju wnętrz. Przystrajanie domu na Boże Narodzenie to tradycja, która sięga XIX wieku. Wtedy do Polski przybyło drzewko świąteczne. Świąteczny czas kojarzy się z wyjątkową atmosferą, ale także pięknym mieszkaniem, które nigdy nie wygląda tak efektownie jak właśnie w Święta.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór stylu, w jakim chcielibyśmy przygotować nasze mieszkanie na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Każda dekoracja powinna oddawać charakter i osobowość mieszkańców domu. Wówczas będzie stanowić wspaniałe uzupełnienie rodzinnego nastroju. Jeśli chodzi o trendy, w tym roku modne będą dodatki w stylu eco, tradycyjna czerwień i biel oraz królewskie złoto i srebro.
Choinka
Dekorowanie mieszkania najlepiej rozpocząć od znalezienia dobrej lokalizacji dla drzewka świątecznego. To właśnie choinka będzie centralnym punktem spotkań w okresie Bożego Narodzenia i tuż po nim. Pomimo, że tradycja ozdabiania świątecznego drzewka przybyła do Polski dopiero w XIX wieku, dziś zwyczaj ten jest obecny w niemal każdym domu. Najważniejszą ozdobą każdej choinki jest gwiazda betlejemska bądź czubek – zawieszane na szczycie choinki. Ważnym elementem dekoracji drzewka są oczywiście lampki, które ożywią każde mieszkanie i dom oraz nadadzą niepowtarzalny świąteczny nastrój. Ich kolorystyka powinna odpowiadać podstawowym założeniom naszej idei świątecznej dekoracji. Jeśli decydujemy się na wielobarwną kolorystykę, światełka także mogą być kolorowe, jeśli jednak skupiamy się na dwóch trzech barwach, najlepiej wybrać czyste białe światło, które na pewno nie zburzy naszej koncepcji.
W tym sezonie świątecznym powraca moda na ozdoby wykonane własnoręcznie. W tym roku na szczycie niejednej choinki na pewno będzie można zobaczyć prostą w formie, domową gwiazdę z kartonu i sreberka. Trendem Bożego Narodzenia 2013 będą bowiem ozdoby w stylu eco, wykonane z naturalnych materiałów, np. filcu, drewna czy papieru. Można je kupić na designerskich stoiskach z ozdobami świątecznymi, ale także wykonać samodzielnie w domu.
Świąteczne wnętrze
Nie ograniczajmy się do choinki, warto pomyśleć o przystrojeniu całego mieszkania. Zimowe figurki, na przykład o kształtach zwierząt, pluszowe poduchy czy kubki ze świątecznym ornamentem z pewnością pozwolą nam bardziej intensywnie odczuć piękno świąt.
Tradycyjnym miejscem, które nie może pozostać bez specjalnej dekoracji jest oczywiście kominek. Skarpety na prezenty, wieńce, kokardy – tych elementów nie powinno zabraknąć przy żadnym kominku. Uwagi wymagają także okna. W butikach z elementami wystroju wnętrz można kupić ciekawe naklejki na szyby ze świątecznymi wzorami. Dla tych, którzy cenią wspólnie spędzony czas polecamy samodzielne przygotowanie świątecznych witraży.
Ozdobione powinny zostać także drzwi. To przy nich witamy naszych gości, więc niech nie zabraknie na nich ciekawego elementu świątecznego: dzwoneczka, skarpety dla Świętego Mikołaja bądź po prostu bożonarodzeniowego wieńca. Dla amatorów nowoczesnych rozwiązań, proponujemy samodzielnie zaprojektowane naklejki, do zamieszczenia wokół wizjera w drzwiach.
Stół wigilijny
Drugim obok choinki najważniejszym punktem spotkań rodzinnych jest oczywiście stół wigilijny. Dekoracje stołu powinny pasować do stylu pozostałych wybranych przez nas ozdób. Warto się także zastanowić, jaki efekt chcielibyśmy otrzymać – na przykład podniosły czy ciepły i rodzinny. W pierwszym przypadku doskonale prezentować będą się królewskie złoto i srebro – od świątecznych stroików, poprzez świece, aż po wigilijną zastawę, na przykład ze złotym paskiem bądź szlaczkiem. Złoto i srebro świetnie komponują się z bielą, dlatego taka klasyczna stylizacja jest uważana za najbardziej elegancką.
Dla amatorów atmosfery domowej, polecamy wybór ozdób w czerwieni i bieli oraz elementy naturalne, jak choćby gałązki świerka czy drewniane, ekologiczne dodatki.
Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland.
Więcej porad na temat tego, jak stworzyć wyjątkowy charakter wnętrza można znaleźć na blogu: http://blogporta.pl/