Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu… A przecież to w salonie dzieje się najwięcej – spotkania z przyjaciółmi, wieczory w gronie rodzinnym czy chwile spędzone przy ulubionej książce i kubku herbaty. O komforcie przebywających w pokoju dziennym ludzi decyduje praktycznie każdy element aranżacji. W jaki sposób je dobierać?
Pokój dzienny to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Oprócz funkcji reprezentacyjnej, często pełni także rolę sypialni, jadalni, miejsca do zabaw z dziećmi lub pracy. Stworzenie wnętrza, w którym możliwe będzie wykonywanie tych wszystkich czynności, jest trudnym zadaniem. Podczas jego realizacji bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy aspektami praktycznymi a estetycznymi.
Kanapa niejedno ma imię
Podstawą wyposażenia salonu są meble wypoczynkowe. Ich dobór warto poprzedzić wyznaczeniem niezbędnej przestrzeni. Istotną kwestią jest to, czy zdecydujemy się na cały komplet, czy na pojedynczą kanapę. Czynnikiem determinującym wybór mebli tapicerowanych jest wielkość powierzchni, którą mamy do zagospodarowania. – W dużych i przestronnych pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzi się elegancki duży zestaw mebli i odpowiednio dobrane fotele, pufy, obszerne poduchy oraz podgłówki. W mniejszych salonach lepszym rozwiązaniem będzie sofa, podkreślająca elegancki i luksusowy charakter wnętrza – mówi Katarzyna Jakubowska, Product Manager z firmy Sits, producenta mebli tapicerowanych. – Do niewielkich mieszkań, w których pokój dzienny pełni również funkcję sypialni dla niespodziewanego gościa, poleca się wstawienie rozkładanej kanapy, która za dnia będzie służyć jako komfortowe siedzisko, a w nocy będzie wygodnym łóżkiem.
Pokój do wszystkiego
W sytuacjach, kiedy salon służy nam również jako miejsce do pracy lub bardziej intelektualnego wypoczynku, ważne jest stworzenie we wnętrzu oddzielnych stref. Miejsca te powinniśmy wyposażyć w małe biurko z krzesłem (z funkcją regulacji wysokości) i np. wygodny fotel, w którym będziemy mogli spędzić czas przy ulubionej książce. – Wybierając siedzisko przeznaczone do czytania, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które poprawiają komfort jego użytkowania. Ważne jest zapewnienie kręgosłupowi stabilnego oparcia, zapobiegającego późniejszym bólom pleców i głowy. Fotel powinien mieć również odpowiedniej wysokości podłokietniki, dzięki którym łatwiej będzie nam zachować prawidłową postawę – dodaje Katarzyna Jakubowska z Sits. W strefach tych istotną rolę odgrywa też światło. Oprócz rozwiązań rozświetlających całą przestrzeń, w salonie powinno znaleźć się także oświetlenie punktowe. Natomiast w miejscach strategicznych, dobrym pomysłem będzie zamontowanie kinkietów lub wstawienie lamp stojących.
Czym się kierować?
Wybierając meble do salonu nie należy kierować się wyłącznie wyglądem. Dobór kanapy lub foteli powinien być przemyślaną decyzją, uwzględniającą praktyczność i funkcjonalność każdego modelu. Niektóre komplety wypoczynkowe składają się z modułów, pozwalających na zaaranżowanie ich w różnych kombinacjach. Poszczególne elementy można dowolnie ze sobą łączyć i rozdzielać, tworząc rozległy narożnik lub kilka osobnych siedzisk. Na wybór rodzaju zestawu wpływ ma także styl, w jakim urządzony jest nasz salon. Proste, oszczędne w formie i kojarzące się z lekkością kanapy czy fotele, dobrze wkomponują się w pomieszczenia, gdzie panuje nowoczesny minimalizm. Bardziej stylowe meble o klasycznych liniach, z akcentem położonym np. na drewniane podłokietniki, z powodzeniem sprawdzą się w tradycyjnych wnętrzach. Ponadto, komplet wypoczynkowy w jasnych barwach optycznie powiększy przestrzeń salonu.
Trwałość i odporność na uszkodzenia to kolejne czynniki warunkujące wybór wyposażenia salonu. Zawsze warto więc zwracać uwagę na gatunek i jakość tkaniny obiciowej zastosowanej na siedziskach i oparciach. Do najdroższych należą obicia skórzane. Pamiętajmy też, że bezpośredni wpływ na wystrój wnętrza ma wzornictwo na poszczególnych elementach aranżacji oraz kolory, które oddziałują także na samopoczucie domowników i gości.