Moda jest jak bumerang, ciągle powraca, ale każde nowe oblicze znanych już trendów niesie ze sobą powiew świeżości. Tak też się dzieje w przypadku glazury, która w tym sezonie wyraźnie nawiązuje do stylistyki lat 60-tych. Biało-czarna szachownica, czy też styl op-art, wykorzystywany do tworzenia wzorów geometrycznych, z pewnością dodadzą elegancji każdej łazience
Łazienka z wybiegu
Większość osób pytanych o wzór elegancji z pewnością wskazałaby duet czerni i bieli. To klasyczne połączenie zaczerpnięte ze świata mody idealnie wkomponowuje się w każdą łazienkę. Ponadczasowe zestawienie kolorów, okazuje się klejnotem w domu, w którym można zawsze czuć się pięknie. Inspirujący efekt współgrania dwóch przeciwstawnych kolorów, daje obraz wzajemnego uzupełnienia się, doskonałej harmonii i szlachetności. Zastanawiasz się, czy czerń pomniejszy Twoją łazienkę? Nie obawiaj się tego! Tak jak mała czarna Chanel idealnie dopasowuje się do kobiet o każdej sylwetce, tak i ciemna glazura, może sprawić, że niezależnie od wielkości, Twoje wnętrze będzie wyglądało dobrze i elegancko.
Kontra kolor
Trochę soli, pieprzu i szczypta ostrej papryki by nadać wnętrzu jego indywidualny charakter. Dla niektórych połączenie bieli z czernią może się jednak okazać zbyt monotonne. Idealnym rozwiązaniem jest, więc wprowadzenie trzeciego kontrastującego koloru. W tej roli świetnie sprawdza się mocna czerwień zastosowana zarówno w ozdobnej ceramice jak i w dodatkach. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Bardziej odważni mogą zdecydować się na czerwone szafki, mozaiki lub kamienie prysznicowe. Zwolennicy mniejszych akcentów kolorystycznych mogą w tym celu użyć obrazów, figurek czy też dywaników i ręczników. Niezależnie od ilości wprowadzonych plam kolorystycznych, można mieć pewność, że przykują uwagę każdego, kto wejdzie do łazienki. Pamiętajmy jednak, że nie należy przesadzać, aby wnętrze nie stało się zbyt agresywne.
W rytmie disco
Warto pamiętać, że czerń pięknie prezentuje się w połączeniu ze szkłem, lustrem, geometrycznymi wzorami, świecącymi dodatkami i lampami. Takie dodatki sprawdzą się zwłaszcza w małych i ciemnych łazienkach. Jeśli w łazience nie ma okna, można rozjaśnić przestrzeń poprzez grę światła. Odpowiednio dobrane lustra oraz elementy szklane, będą znakomicie odbijać sztuczne światło, tworząc tym samym efekt rozpromienionej łazienki. Umieszczenie pod lampą lustrzanej kuli może wykreować nieco dyskotekowy charakter wnętrza, ale za to doskonale rozproszy padające na nią światło.
Strefa dla dwojga
Czarna ceramika może na zawsze zmienić oblicze łazienki. Z wyłącznie sanitarnej przestrzeni może przekształcić się w miejsce intymnego wypoczynku dla dwojga. Panujący obecnie trend na ciemne sypialnie wywołał wiele polemik wśród projektantów. Istniejące dotychczas przekonanie o tym, że człowiek tylko w towarzystwie jasnych kolorów wypoczywa, bo ciemne go przygnębiają, zostało obalone. Naukowcy udowodnili, że ciemne barwy wyciszają i odprężają. Idealnie przygotowują organizm do snu i są świetnym rozwiązaniem dla osób nerwowych. Dlaczego nie przenieść tej teorii do łazienki i połączyć relaksacyjną kąpiel z wyciszającym wnętrzem? Takie rozwiązanie będzie idealne dla osób, które od swojego domu oczekują czegoś więcej, niż sztampowych rozwiązań.
Ceramiczny new look
Nowością na rynku okazała się czarna ceramika sanitarna. Spotykane dotychczas białe wanny, brodziki, sedesy i umywalki oraz połyskujące srebrne baterie zmieniły swój wygląd na odważniejszy. Coraz częściej porcelanowa czarna wanna, czy też czarna umywalka stają się głównym elementem dekoracyjnym łazienek. Wykorzystanie ciemnej armatury sprawia, że wnętrze staje się nowoczesne i niebanalne. Ta niestandardowa propozycja idealnie komponuje się na tle białego, geometrycznego wzoru lub z glazurową szachownicą. Natomiast zwolennicy jaśniejszych wnętrz mogą użyć jej jako głównego kontrapunktu w zderzeniu bieli z czernią.
Glazurowy miszmasz
Niezależnie od wielkości łazienki coraz częściej stosowane są płytki wielkoformatowe, które w połączeniu z drobną mozaiką tworzą elegancką kompozycję. W dużych łazienkach, w których dominuje kolor czarny warto rozsądnie dzielić przestrzeń za pomocą innego koloru (np. czerwieni) lub wielkości glazury. Dzięki temu można wydzielić osobne strefy, służące różnym celom. Z kolei wybór faktury należy uzależnić od indywidualnych upodobań oraz parametrów przestrzennych wnętrza. W ciemnych łazienkach warto zastosować porcelanowy gres lub szklane płytki, które będą dodawać blasku i rozpraszać światło. Interesującym podłogowym kontrastem może być np. czarna, matowa terakota o antypoślizgowej strukturze. Ciekawe realizacje uzyskuje się również poprzez połączenie płytek w kształcie prostokątnym z kwadratowymi. Prostokąty można układać zarówno w układzie horyzontalnym, chcąc optycznie poszerzyć wnętrze lub wertykalnym, aby wizualnie podwyższyć przestrzeń. Niezależnie od tego jaki kształt lub format płytek zostanie wybrany, zawsze należy pamiętać, że ciemna glazura zastosowana w nadmiarze optycznie pomniejsza powierzchnię, a nadmiar dekoru może spowodować kompozycyjny chaos.
Uwaga na detale!
Kiedy płytki zostaną ułożone na ścianie, należy równie dużo uwagi poświęcić armaturze i pozostałym elementom wyposażenia łazienki. To właśnie dobór właściwych elementów, podkreśli piękno płytek.
Tekst: Katarzyna Siorek