Estetyka, wygoda, funkcjonalność. Współczesna łazienka musi spełniać określone standardy, podyktowane oczekiwaniami użytkowników. Planując jej nowy wystrój, coraz częściej szukamy też własnego, bliskiego nam stylu…
Ze skrajności…
Ogromną popularnością niezmiennie cieszy się modernistyczny, wręcz surowy wystrój. Nadaje wnętrzu elegancji, a każdy jego element spełnia z góry ustaloną rolę. Nowoczesne rozwiązania sprawdzają się zarówno w dużych, jak i w niewielkich łazienkach. Bardzo często ich znakiem rozpoznawczym jest połączenie minimalizmu i przestronności. Tworząc aranżację, decydujemy się jedynie na najbardziej potrzebne elementy, unikając w ten sposób niepotrzebnego zagracenia. Prosta stylistyka poszczególnych urządzeń w dużym stopniu służy estetycznemu podkreśleniu ich walorów użytkowych. Zdarzają się jednak bardziej wyszukane formy, składające się z instalacji o różnorodnych, niejednokrotnie mocno abstrakcyjnych kształtach. Ich projektanci stawiają na indywidualne podejście do potrzeb osób, poszukujących niecodziennych sposobów zagospodarowania łazienkowych przestrzeni. Na ogół jednak nowoczesne rozwiązania cechują się ograniczoną ilością zdobień i upiększeń, składając się na spójną całość. Podobnie jest z kolorystyką, która na ścianach czy meblach tworzy jednolity, stonowany lub przeciwnie, intensywny efekt dekoracyjny. Ciekawym sposobem urozmaicenia wnętrz jest też dobór barw na zasadzie kontrastu (np. czerń z bielą). W przypadku samej armatury w dalszym ciągu dominuje natomiast biel oraz chrom. – Coraz powszechniej stosowanym zabiegiem jest wykorzystanie diod LED przy bateriach łazienkowych, słuchawkach prysznicowych czy deszczownicach – zauważa Sylwia Madyda z firmy Madix, dystrybutora wyposażenia łazienek
– Strumień wody podświetlony odpowiednią barwą zwiększa przyjemne dla zmysłów doznania, sygnalizując jednocześnie, jaka jest aktualnie jej temperatura.
…w skrajność
Po drugiej stronie aranżacyjnych wariacji łazienkowych znajduje się klasyczny styl retro nawiązujący do dawnych salonów kąpielowych. Różne mogą być jego oblicza, choć na ogół kojarzony jest z ekskluzywnymi wnętrzami pałacowymi lub gustownymi rezydencjami rodem z pierwszej połowy XX wieku. W przeciwieństwie do modernistycznego, styl retro zdecydowanie lepiej się prezentuje w dużych łazienkach, gdzie można w różnych konfiguracjach ustawiać ozdobne, wykończone ze smakiem wyposażenie (meble, armatura, wanna, umywalka). – Łazienkę możemy urządzić w całości w stylu retro, bądź też dodać do wystroju tylko niektóre elementy odnoszące się swoim designem do minionych epok – dodaje Sylwia Madyda z Madix. – Wśród jego sztandarowych wyznaczników warto wymienić: elegancką wannę wolnostojącą wraz z wyrastającą z podłogi wysoką baterią i wykonaną w podobnym stylu umywalką, stylowe szafki czy lustro w zdobionej oprawie. W każdym przypadku niemałe znaczenie mają właśnie mniej lub bardziej wyraziste akcenty ozdobne.
Akcja aranżacja
Aranżując łazienkę, pamiętajmy, że każdy element powinien współgrać z całością wystroju, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na konkretną stylistykę. Wizja estetyczna nie może przy tym zakłócać podstawowych standardów funkcjonalności. Przy doborze poszczególnych komponentów kierujmy się przede wszystkim jakością kupowanych sprzętów, a także własnymi upodobaniami, a nie koniecznie panującą akurat modą, która przecież jest bardzo zmienna. Łazienkę urządzamy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego należy pamiętać, że wybrany przez nas styl aranżacyjny będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas. Każda decyzja dotycząca wystroju powinna być więc dobrze przemyślana.