Architekt wnętrz, właścicielka biura projektowania wnętrz Domo Studio
Jakie znaczenie ma światło we wnętrzu?
Le Corbusier powiedział kiedyś, że architektura to „mądra, skoordynowana gra brył w świetle”. Bez światła każde pomieszczenie wyglądałoby płasko. Nie powinno się oszczędzać na świetle, ponieważ – ośmielę się powiedzieć – jest to kluczowy element projektu.
Co daje nam dobrze dobrane do przestrzeni światło?
Umiejętnie dobrane i dostosowane do funkcji oświetlenie, co stanowi nie lada wyzwanie, odpowiednio „rzeźbi” pomieszczenie, czyli – najogólniej mówiąc – wzbogaca je w niebanalny sposób. Oprócz wspomnianej funkcji użytkowej światło może pełnić istotną rolę dekoracji, budować nastrój, akcentować lub maskować wybrane elementy aranżacji. Wszystkie te elementy składowe wpływają na nasze samopoczucie w danym pomieszczeniu, zapewniając np. komfort pracy czy odpoczynku.
Na jakim etapie należy zaplanować oświetlenie w domu?
Oświetlenie w domu powinno być ściśle związane z funkcją poszczególnych pomieszczeń. W związku z tym o właściwym oświetleniu pomieszczeń należy myśleć już na samym początku pracy nad projektem i zaplanować oświetlenie ogólne, miejscowe i dekoracyjne. I tak np. innymi prawami będzie się rządzić oświetlenie w kuchni, a innymi w sypialni czy pokoju dziennym.
Czy wnętrze można kształtować światłem?
Tak, wnętrze można kształtować światłem, szczególnie jeśli jest to oświetlenie dekoracyjne, które podkreśla intrygujący detal, fakturę czy kolor. Dzięki oświetleniu możemy także manipulować proporcjami pomieszczenia, np. spowodować, że wyda nam się ono wyższe lub większe dzięki relacjom, w jakie wchodzą podświetlone elementy.
Co dają nam różne rodzaje oświetlenia, np. oświetlenie LED?
Istnieją różne rodzaje oświetlenia: świetlówka, halogen lub LED. I właśnie oświetlenie LED staje się ostatnio coraz popularniejsze. To rozwiązanie ma wiele zalet. Wymienię tylko te podstawowe: długa żywotność, niska temperatura pracy, odporność na uszkodzenia, wilgoć i niską temperaturę. Co więcej, diody LED są przyjazne środowisku, ponieważ nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji i z powodu ich długowieczności po prostu rzadziej je wyrzucamy. Z kolei technologia LED RGB umożliwia uzyskanie dowolnego koloru dzięki zjawisku mieszania barw.
Czy oświetlenie w łazience jest równie istotne, jak światło w pozostałych częściach domu?
Oświetlenie w łazience jest bardzo ważne i należy je dobrze przemyśleć, choćby dlatego, że łazienka ma ściśle określone funkcje. Ale funkcja jeszcze nie wyczerpuje tematu – łazienka może być też miejscem wyciszenia i relaksu. To nasze małe spa, sanus per aquam, co nie oznacza nic innego, jak „zdrowie przez wodę”. Kąpiel, o czym doskonale wiedzieli już starożytni Grecy, to doskonały sposób na przyjemność ducha i ciała. Woda koi, uspokaja emocje i działa zbawiennie na stres, którego we współczesnym, dynamicznym świecie raczej nie unikniemy.
Co istotne, kąpiel działa na wiele zmysłów – poprzez ciepło na zmysł czucia, poprzez kolor na zmysł wzroku, na zmysł powonienia poprzez odpowiednio dobrany aromat. Relaksująca muzyka będzie oddziaływać na zmysł słuchu.
Jak dobrze oświetlić łazienkę – czy istnieją jakieś zasady, porady?
Łazienka wymaga kilku niezależnych od siebie źródeł światła. Związane jest to z wielofunkcyjnością tego pomieszczenia. W związku z tym łazienka wymaga oświetlenia generalnego, które daje mocne, rozproszone światło, następnie oświetlenia roboczego, związanego z koniecznością doświetlenia lustra, natrysku i blatu stołu lub umywalki. Wszystko dopełniamy nastrojowym oświetleniem dekoracyjnym.
Czy warto stosować innowacyjne, nietypowe rozwiązania świetlne – takie jak system zmieniających się barw, które wykorzystano w systemie Sensualight?
Warto stosować nietypowe rozwiązania pod warunkiem, że ma to swoje uzasadnienie. W przypadku Sensualight światło płynące z wanny nadaje wnętrzu łazienki interesujący, oryginalny wygląd, ale również ma właściwości relaksujące, a nawet lecznicze. System Sensualigth wpisuje się w opisaną wcześniej ideę spa, czyli wykorzystuje terapię kolorami w walce ze stresem i zmęczeniem. Dzięki łatwej obsłudze systemu w szybki i bardzo wygodny sposób możemy zmienić tempo oraz intensywność poszczególnych barw. Kolory i szybkość, z jaką są wyświetlane, dobieramy w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć – odprężenie i wewnętrzną równowagę, czy wręcz przeciwnie – energię do działania i pobudzenie.
Co daje łazience światło płynące z wanny, takie jak to wykorzystane w systemie Sensualight?
Światło płynące z wanny, takie jak to wykorzystane w systemie, spełnia też funkcję upiększającą i może stanowić element aranżacji. Co więcej, możliwość zmian kolorów spowoduje, że łazienka może zmieniać swój charakter. Bowiem kolor użyty w wannie będzie promieniował na całą łazienkę, czyniąc ją zmysłową, innym zaś razem orzeźwiającą.
Czy poszczególne barwy wykorzystane w pomieszczeniu wpływają na nas? Czy jest tak również w łazience?
Kolor jest nieodłącznym komponentem naszego świata, a poszczególne barwy w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na nas, wywołując odpowiednie reakcje. I tak jak pastele tworzą atmosferę spokoju i odbijają światło, tak np. czerwień będzie na nas działać pobudzająco. Te zasady działają również w łazience.
Czy wszystkie barwy można ze sobą łączyć?
Mówiąc o łączeniu barw, trzeba pamiętać, że użycie dużej liczby kolorów niesie ze sobą ryzyko przeładowania i może być męczące dla oczu. Jedną z powszechnie stosowanych reguł jest użycie trzech kolorów: podstawowego, drugoplanowego, który zazwyczaj koresponduje z podstawowym, oraz koloru kontrastowego, akcentu, który powinien być stosowany z umiarem.
Jak połączyć dwa w jednym – mieć piękne oświetlenie w domu, a jednocześnie oszczędzać energię?
Reasumując, piękne oświetlenie w domu to połączenie funkcji i estetyki. Z pomocą przychodzą nam producenci lamp, których intrygujące produkty nierzadko pobudzają naszą wyobraźnię, zachowując przy tym swój walor użytkowy. Jeśli szukamy oszczędności, technologia LED, która dynamicznie się rozwija, na pewno spełni ten warunek.