Nowe, rdzawe oblicze stylu industrialnego oraz wyraziste kamienne wzory w odcieniach głębokiej szarości to trendy królujące na tegorocznych targach płytek ceramicznych w Bolonii. Na polskim rynku już pojawiają się glazury i gresy będące odzwierciedleniem najnowszych światowych nurtów aranżacyjnych.
Kojarząca się nierozerwalnie ze stylem industrialnym szarość zyskuje poważnego konkurenta. Do loftowych wnętrz wkraczają rdzawe barwy, przetarcia i „skorodowane” struktury. Podczas tegorocznych targów Cersaie w Bolonii wyraźnym trendem były rudobrązowe płytki ceramiczne imitujące zardzewiały metal czy zaśniedziałą miedź. W nurt ten wpisuje się kolekcja Structural marki Ceramstic. Glazura w wymiarze 60 x 30 cm o misternej strukturze i błyszczącym wykończeniu dostępna jest w dwóch kolorach: beżowym i brązowym, przywodzącym na myśl skorodowaną pofalowaną blachę. Kolekcję uzupełnia gładka płytka Structural Beige Plain oraz mozaiki ceramiczne w dwóch wersjach kolorystycznych. Rudości i brązy to doskonały sposób na industrialne wnętrze w nieco cieplejszym wydaniu. Doskonale komponują się z drewnem lub płytkami drewnopodobnymi takimi jak gres szkliwiony Drevo Brąz.
Szarość z wnętrz loftowych przeniosła się na kamień. Najmodniejsze „kamienne” gresy to wyraziste rysunki i smugi w odcieniach głębokiej szarości. Dobrze komponują się z drewnem lub płytkami drewnopodobnymi. Odzwierciedleniem tego trendu jest gres Moonrise w formacie 60×60 cm. Barwa kamiennego wzoru nawiązuje do skał księżycowych, których wiek datuje się na 3-4 miliardy lat. Rysunek zróżnicowano na poszczególnych płytkach, dzięki czemu układając je – zarówno na podłodze, jak i na ścianie – uzyskujemy bardzo naturalny efekt. Płytka Moonrise dostępna jest w wersji matowej oraz polerowanej. Dla jeszcze ciekawszego wykończenia, warto łączyć płytki błyszczące oraz matowe w obrębie jednej powierzchni. Dobrym pomysłem jest również odwracanie wzoru o 90 lub 180 stopni względem siebie lub pocięcie gresu 60×60 cm na mniejsze elementy, np. 60×30 czy 30×30 cm i zaaranżowanie ich razem. Uzyskamy w ten sposób bardzo modny efekt multiformatu na jednej powierzchni.