Choć poważniejsze remonty mieszkania to domena okresu wiosenno-letniego, właściwie przez cały rok wprowadzamy do niego różne innowacje. Niektóre urządzenia należy jednak dobierać, pamiętając o wpływie każdego detalu na całość aranżacji.
Zakupy małe i duże
Elementami wyposażenia, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem w okolicy grudnia i stycznia, są z pewnością wszelkiego rodzaju sprzęty RTV. Zakupy świąteczne oraz liczne promocje przed i bezpośrednio po nowym roku sprawiają, że w naszych domach pojawiają się nowe, nie zawsze zaplanowane, telewizory, zestawy kina domowego czy laptopy. Dla wielu osób mają one nie tylko czysto użytkowy charakter, lecz są w dużym stopniu istotną częścią dekoracji domowej przestrzeni. Najnowsza technologia powinna iść więc w parze z designem dostosowanym do całości wykończenia. Znacznie większej troski o szczegóły oraz łączenie walorów praktycznych z estetycznymi wymagają natomiast instalacje, z których korzystamy w kuchni czy łazience. Zakup kuchenki, lodówki, pralki, zmywarki nie przysparza przy tym tylu dylematów, co instalacja armatury sanitarnej, której wygląd nabiera coraz większego znaczenia, zwłaszcza we współczesnych łazienkach.
Małe rzeczy, duże znaczenie
Przestrzenie te aranżujemy zazwyczaj całościowo raz na kilka, kilkanaście lat. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trzeba niektóre elementy wymienić lub unowocześnić. – Proste zabiegi aranżacyjne, jak wymiana baterii umywalkowej i wannowej, a nawet węża ze słuchawką prysznicową, mogą mieć istotny wpływ na wygląd oraz użyteczność pomieszczenia – podkreśla Sylwia Madyda z firmy Madix, dystrybutora profesjonalnego wyposażenia łazienek – Już alternatywa montażu podstawowych instalacji na ścianie, w podłodze lub bezpośrednio na ceramice, daje liczne możliwości, lecz jednocześnie generuje potrzebę wybrania konkretnego modelu. W zależności od ilości miejsca, można więc postawić wysoką lub niską baterię, gustowny, rozbudowany mechanizm kilku otworowy lub przeciwnie, niepozorny zestaw podtynkowy. Znaczna część urządzeń jest przy tym dostępna od razu
z automatycznym korkiem. Najczęściej stosuje się dziś rozwiązania jednouchwytowe, choć w niektórych domach pojawiają się także bezdotykowe lub czasowe. Natomiast wymiana słuchawki prysznicowej wiąże się często z wprowadzeniem urozmaiceń
w postaci wielofunkcyjnych systemów sterowania wodą. Uniwersalne łączenia poszczególnych elementów, umożliwiają osobne dokupienie większości z nich (słuchawka, wąż, bateria). Jednak w trosce o spójność funkcjonalną i estetyczną lepiej montować całe komplety.
Większe zmiany, więcej detali
Prędzej czy później przychodzi jednak czas na większe zmiany aranżacyjne w pomieszczeniach, których użytkowanie wiąże się z codzienną eksploatacją ich wyposażenia. Zanim więc całość obuduje się kafelkami i umeblowaniem, warto zadbać o wszelkie możliwe udogodnienia. W łazience ostateczny efekt zależy przede wszystkim od sposobu zagospodarowania tzw. strefy kąpielowej, czego głównym przejawem jest oczywiście wybór między wanną a prysznicem. W obu przypadkach podstawowe instalacje sanitarne można dodatkowo rozszerzyć o deszczownicę, najlepiej od razu w ramach jednolitej kolumny natryskowej. Można jednak też potraktować ją jako osobny element, zamontowany na specjalnym ramieniu, dopasowanym do dostępnej przestrzeni. – Zagospodarowanie umywalki, wanny, zlewu czy kabiny prysznicowej to także właściwy wybór wszystkich urządzeń, odpowiedzialnych za odpowiednie usytuowanie oraz połączenie baterii i natrysków z instalacjami kanalizacyjnymi – dodaje Sylwia Madyda z Madix. Różnorodność rozmiarów i kształtów ramion, kolumn, a także zaworów, syfonów oraz przelewów, pozwala tworzyć dziś całościowe rozwiązania aranżacyjne w dowolnym stylu i różnych konfiguracjach. Poszczególne detale powinny jednak zawsze współgrać ze sobą.