Urządzanie łazienki to bardzo trudne zadanie aranżacyjne, wymagające stworzenia spójnej całości funkcjonalnej i estetycznej z różnych elementów wyposażenia. Nie powinno się więc ich traktować oddzielnie.
Od ogółu…
Kompletując wyposażenie łazienki, zaczynamy na ogół od wyboru zestawu natryskowego, wanny, umywalki, toalety czy baterii łazienkowych. Z urządzeń tych korzystamy wielokrotnie w trakcie dnia, muszą więc one spełniać nasze oczekiwania. Przede wszystkim liczy się tu funkcjonalność. Najlepiej, gdy zamontowane są w wygodnej odległości, z zachowaniem możliwego podziału na strefę suchą i mokrą (kąpielową). Uchwyty baterii powinny być łatwo dostępne i wygodne w użytkowaniu, a wylot wody dopasowany do rozmiaru umywalki, wanny lub brodzika. Coraz częściej korzysta się też z dodatkowych udogodnień w postaci mechanizmów czasowych czy bezdotykowych. Dzisiejsza łazienka to nie tylko pomieszczenie sanitarne, lecz także miejsce codziennego relaksu. Dlatego liczy się tu również atrakcyjna i przyjazna aranżacja, której poszczególne części składowe współgrają ze sobą wizualnie, nadając całości odpowiedni klimat. Decydując się na nowy wystrój, warto jednak pamiętać, że o ostatecznym efekcie decydują nawet najmniejsze, często niepozorne detale.
…do szczegółu
Są niewielkie, pełnią pomocniczą rolę i często ich wybór schodzi na dalszy plan W rzeczywistości trudno nam jednak wyobrazić sobie komfort bez mydelniczek czy dozowników na mydło, kubków i uchwytów na szczoteczki, wieszaków, stojaków oraz, mieszczących najróżniejsze kosmetyki i przybory higieniczne, półek. Wybór dodatków łazienkowych to znacznie poważniejsze przedsięwzięcie, niż mogłoby się wydawać. Wymaga zwiększonej dbałości o szczegóły, zmysłu estetycznego, a często też pomysłowości. Czym zatem kierować się w finalnej fazie urządzania łazienki?
– Współczesne aranżacje charakteryzują się spójną stylistyką, łączącą wszystkie elementy dekoracyjne i funkcjonalne w jedną tematyczną całość – wskazuje Sylwia Madyda z firmy Madix, dystrybutora wyposażenia łazienek – Przykładowo, w nowoczesnych wnętrzach, stosuje się akcesoria o jednolitej, często metalicznej kolorystyce oraz prostym, eleganckim designie, pozbawionym dodatkowych motywów dekoracyjnych. Zaletą takiego rozwiązania jest jego uniwersalność, a co za tym idzie, możliwość eleganckiego wkomponowania go w różnorodne wnętrza. Oczywiście, zawsze warto indywidualnie ocenić zgranie poszczególnych części. Pamiętajmy, że same dodatki muszą również do siebie pasować. Dlatego wszystkie kupuje się zazwyczaj razem, w postaci jednolitych serii, dobranych i nazwanych przez producenta, niejednokrotnie w nawiązaniu do określonego „motywu przewodniego” (kształt, kolor, wzornictwo).
Małe, a cieszy
Dobór akcesoriów łazienkowych wymaga od początku do końca kompleksowego podejścia. Ostatecznie, każde z nich służy konkretnym celom i stanowi niezastąpiony czynnik komfortu. Decydując się na określony komplet dodatków, miejmy więc na uwadze ich późniejszą lokalizację. Dozownik na mydło przy umywalce, wieszak na ręcznik w odpowiedniej odległości od wanny czy kabiny prysznicowej lub poręczna półka pod lustrem to dla nas standardowe sposoby, by w łazience potrzebne przybory były zawsze „pod ręką”. W nowoczesnych akcesoriach każdy element składowy łączy funkcje estetyczne z praktycznymi. Od nas samych zależy natomiast dogodne ich umiejscowienie. Nie mogą kolidować z innymi urządzeniami, ani stanowić utrudnienia w przemieszczaniu się po pomieszczeniu. Dobrze dobrane i zamontowane podkreślają jego styl, urozmaicają aranżację i dodają unikatowości łazienkowej kompozycji. Należy się jednak wystrzegać, znanych sprzed lat, banalnych, niedopasowanych do siebie, a przede wszystkim kiczowatych rozwiązań. Nawet niewielkie detale przyciągają znacznie więcej uwagi, niż mogłoby się nam wydawać. – Dbałość o elegancję i funkcjonalność jest dziś wyznacznikiem każdego stylu urządzania wnętrz. Nawet bardzo abstrakcyjne formy są dziełem projektantów, którzy mają na uwadze gusta oraz wygodę przyszłych użytkowników – dodaje Sylwia Madyda z Madix.