Kuchnia to przestrzeń, w której stosuje się wiele źródeł światła. W zależności od strefy i jej przeznaczenia, wybiera się inne rozwiązania. Oto 6 pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, przed wyborem oświetlenia.
Kuchnia jest miejscem, które cechuje wielozadaniowość. Coraz częściej zdarza się, że jest połączona z salonem, więc jej oświetlenie musi służyć nie tylko do celów użytkowych, ale też budować nastrój.
Gdzie zastosować oświetlenie?
W kuchni nie ograniczamy się dziś do oświetlenia ogólnego, choć wiszące pod sufitem lampy wciąż są wykorzystywane. Oświetlenie to nie musi być bardzo jasne, w przeciwieństwie do tego stosowanego w przestrzeni roboczej. Blat, okolice kuchenki czy zlewozmywaka wymagają lepszego doświetlenia. Szafki górne i dolne oraz szuflady, to przestrzenie, w których światło może być bardziej dyskretne. Dodatkowe oświetlenie można zastosować także w przypadku cokołu.
Jaką barwę oświetlenia chcemy uzyskać?
– Barwa światła to określenie koloru źródła światła białego, którą mierzy się w Kelvinach (K). Im niższa temperatura barwowa, tym cieplejsze wydaje się światło, im wyższa, tym światło jest chłodniejsze – mówi Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia LED w firmie Häfele. Źródła światła białego, o temperaturze barwowej poniżej 3400 K, są uznawane za „biel ciepłą” – tworzą nastrój intymności i wpływają na uspokojenie atmosfery. Natomiast źródła światła białego, o temperaturze barwowej pomiędzy 3400 a 5700 K, są uznawane za „biel zimną”. Sprawdzają się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i pomagają skupiać się na wykonywanych pracach. Z kolei źródła światła białego powyżej 5700 K są określane jako „białe światło dzienne” i są idealne jako oświetlenie dekoracyjne.
Które przestrzenie warto doświetlić?
W kuchni istnieje kilka istotnych miejsc wymagających szczegółowego dostosowania źródła światła. – Najważniejszym z nich jest blat roboczy: odbywa się przy nim dużo precyzyjnej pracy, która wymaga bardzo dobrego oświetlenia. Za przykład może posłużyć oprawa Loox Led 2036 zapewniająca rozległe światło, które dodatkowo wzmacnia krawędź oprawy ze szkła akrylowego – dodaje Maciej Wikorejczyk. Z kolei w przypadku szafek górnych warto wybrać oświetlenie, które podświetli ich zawartość w momencie otwarcia frontu. Do indywidualnych potrzeb można dopasować oświetlenie szuflad – wykorzystując profil, który samodzielnie docinamy, montujemy za pomocą specjalnych mocowań do boków korpusu szafki i instalujemy w nim pasek LED.
Jak usprawnić poruszanie się po kuchni?
Rozwiązaniem, które ułatwi użytkownikowi poruszanie się po kuchni, jest oświetlenie najniżej położonej strefy, czyli cokołu. Tu również można wykorzystać paski LED. Te różnią się w zależności od długości i ilości wykorzystanych diod. Na przykład model Loox LED 2037 zapewnia aż 600 diod na 5 metrach długości – taka liczba gwarantuje, że zamontowany w profilu aluminiowym kątowym pasek będzie emitował światło rozproszone.
W jaki sposób chcemy włączać oświetlenie?
Wybrane oświetlenie może uruchamiać się w różny sposób, który powinien zapewniać wygodę i funkcjonalność. W przypadku oświetlenia blatu, można wykorzystać przełącznik radiowy, który wykluczy konieczność przeciągania przewodów. Z kolei dla szafek górnych świetnym rozwiązaniem będzie przełącznik sensorowy lub mechaniczny, który uruchomi oprawę w momencie otwarcia frontu. W przypadku cokołu i oświetlenia, które ma ułatwić poruszanie się, warto postawić na czujkę ruchu, która uruchomi światło, gdy znajdziemy się w odpowiedniej odległości zbliżając się do kuchni.
Jakie oświetlenie jest najwygodniejsze w instalacji?
Użytkownik szukający oświetlenia, które sam będzie mógł zainstalować i dopasowywać do własnych potrzeb, powinien zapoznać się z oświetleniem modułowym jak np. to z rodziny Loox. Wykorzystanie systemu Plug & Play sprawia, że podłączenie kolejnych elementów systemu jest możliwe bez konieczności ich konfigurowania i lutowania. Prosty montaż ułatwiają rozwiązania takie jak gniazda i wtyczki odpowiadające sobie kolorami i kształtami, co praktycznie wyklucza możliwość pomyłki przy instalacji lub rozszerzeniu istniejącego już systemu oświetlenia.