Jeden z najszlachetniejszych, najtrwalszych i najpiękniejszych materiałów jakim jest drewno, od lat niezmiennie święci triumfy, będąc elementem wykończenia wnętrz. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób zaprasza go do swojej kuchni
Zawsze trendy!
Drewno to materiał, który jak żaden inny nigdy nie wychodzi z mody. Jego niezaprzeczalnym atutem jest ciepło, jakie wprowadza do wnętrza, różnorodna kolorystyka, struktura i możliwości aranżacyjne. Może być głównym elementem wyposażenia pomieszczenia, w postaci drewnianych mebli czy podłogi, lub przeciwnie – może jedynie kokietować wnętrze i domowników pod postacią subtelnych dodatków. Co więcej, drewno świetnie sprawdzi się w proponowanej roli zarówno w kuchni tradycyjnej, urządzonej w stylu rustykalnym, jak i w nowoczesnej zabudowie. Drobne elementy dekoracyjne, jak chociażby wybrana ściana ozdobiona odpowiednio dobranym gatunkiem, czy fragment mebli wykonany z tego materiału, z pewnością wprowadzą niepowtarzalny klimat nawet do najbardziej nowoczesnej i futurystycznej kuchni. Podobnie jak styl pomieszczenia, również zastosowane kolory czy materiały wykończeniowe nie stanowią problemu dla drewna. Jako jeden z nielicznych materiałów współgra i świetnie komponuje się praktycznie z każdym tworzywem zastosowanym w kuchennej zabudowie. Począwszy od ceramiki, przez kamień naturalny, szkło, na tworzywach sztucznych kończąc. Daje to więc nieograniczone możliwości aranżacyjne, tym bardziej, że po wielu sezonach, kiedy prym wiodły gatunki egzotyczne, do łask powraca też drewno rodzime. Zatem każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla swojej kuchni gatunek.
Niebanalne fuzje
Drewniana kuchnia zwykle kojarzy się z pomieszczeniem tradycyjnym, utrzymanym w stonowanej kolorystyce, wykonanym tylko z naturalnych materiałów. Jednak wcale nie musi taka być! Obecna oferta, szczególnie w sferze kuchennej zabudowy, zachwyca nie tylko kolorystyką, ale też kształtem, strukturą i możliwościami adaptacyjnymi. W nowoczesnej kuchni świetnie sprawdzą się meble w całości wykonane z drewna (zadbajmy jednak, by w swej formie były proste i oszczędne), jak i jedynie w wybranych fragmentach, takich jak fronty czy blaty. Świetne połączenie tworzą chociażby elementy wykonane z forniru (drewnianej okleiny), zestawione z frontami lakierowanymi, foliowanymi, a nawet szklanymi. Taka, pozornie nietypowa fuzja, to gwarancja niesamowitej w swym wyrazie, ale jednak wciąż nowoczesnej, kuchni drewnianej.
Stalowe, minimalistyczne w swym wyrazie sprzęty AGD to obowiązkowe detale współczesnej kuchni. Dodają jej nowoczesnego charakteru, nie zaburzając przy tym klimatu stworzonego przez drewniane elementy.
Na swym tradycyjnym miejscu
Drewno wydaje się być najlepszym materiałem do aranżacji kuchennej zabudowy także dla miłośników tradycyjnego spojrzenia na wnętrza. Żaden inny materiał nie stworzy równie głębokiego, rustykalnego klimatu, jak właśnie drewno. Jest nie tylko piękne w swej formie, barwie czy niepowtarzalnej grze słojów, ale to także materiał niesamowicie plastyczny. Dzięki temu, producenci z łatwością mogą wykonać unikalne w swej formie szafeczki, kredensy, ażurowe fronty, przeszklenia zdobione wyrafinowanymi wykończeniami, czy frezowaniami.
Decydując się na drewniane meble, nawiązujące do stylu rustykalnego czy sielskiego, nie wolno zapominać o pozostałych elementach kuchennej zabudowy. Oznacza to nic innego, jak ścisłą konsekwencję w doborze pozostałych elementów, takich jak sprzęt AGD (stylizowany na retro), obudowane kominowe okapy, odpowiednio wykończone ściany, podłogi, czy najdrobniejsze elementy, dekoracje i dodatki.
W kuchni tradycyjnej każdy element musi być dobrany z pieczołowitą starannością. Ceramiczne dzbany, donice, warkocze czosnku dopełniają sielskiego charakteru pomieszczenia
Kompromis możliwości
Co jednak mają zrobić ci, którzy nie gustują ani w stylach typowo rustykalnych, ani w ściśle nowoczesnych wnętrzach? Drewno może być swego rodzaju pomostem, pomiędzy tradycyjną formą a minimalizmem, nie popadając przy tym w skrajności. I tak, drewniana konstrukcja mebli zdobionych frontami wykonanymi ze szkła i stali szlachetnej, będzie się genialnie prezentować w zestawieniu z pałacowymi lampami, czy krzesłami. Idealnym uzupełnieniem takiej „mieszanki” może okazać się drewniany stół, odrestaurowany i modnie poprzecierany. A to tylko jedna z kombinacji, jakie daje drewno. Nie bójmy się więc łączyć różnych stylów, materiałów, elementów wykończeniowych. Jeśli wspólnym mianownikiem będzie drewno z odpowiednio dobranym gatunkiem, kolorem i wykończeniem – dekoratorski sukces gwarantowany!
Dobry pomysł:
Kto szuka… Stworzenie niepowtarzalnego klimatu w kuchni drewnianej wcale nie musi być ani trudne, ani drogie. Wiele ciekawych elementów dekoracyjnych, pojedynczych mebli czy dodatków można znaleźć na targach staroci. Tego typu „nieoszlifowane diamenty”, niepotrzebne swoim dotychczasowym właścicielom, mogą okazać się prawdziwymi perłami naszej kuchni.
Tekst: Joanna Kelman