W aranżacjach kuchennych coraz chętniej łączymy to, co uniwersalne, z wyróżnikiem, który ma podkreślić naszą osobowość i wprowadzić element zaskoczenia. Zaproszenie do kuchni akcentu kolorystycznego to doskonały sposób na uzyskanie wyjątkowego wystroju wnętrza.
Drewnopodobne kolory, stonowane odcienie bieli i beżu to klasyka w aranżacji kuchni. Osoby, które ją urządzają, liczą się z tym, że wybór odpowiedniej kolorystyki mebli czy sprzętu AGD będzie miał kluczowe znaczenie dla wystroju wnętrza przez co najmniej kilka lat. Klasyczny design stanowi bufor bezpieczeństwa – korzystając z uniwersalnych rozwiązań zyskujemy pewność, że zaplanowana przez nas aranżacja nie znudzi się mieszkańcom, po kilku latach nie zostanie uznana za kiczowatą, a przy tym otwiera szerokie pole do popisu w zakresie wyboru dodatków. Aby ożywić stonowane, najczęściej monochromatyczne kuchenne wnętrza, projektanci proponują łączenie ich z mocnym akcentem kolorystycznym np. w postaci nowoczesnego sprzętu AGD.
Kuchnia dla indywidualisty
Trendy w aranżacji kuchni to nie tylko efekt pracy projektantów i producentów, ale przede wszystkim wynik analizy wymagań i potrzeb, jakimi kieruje się klient. Od kilku sezonów jednym z najbardziej aktualnych kierunków jest personalizacja – wygląd wnętrza ma odzwierciedlać osobowość jego mieszkańców. Oprócz najpopularniejszego sposobu tworzenia wyposażenia na wymiar, kuchnie nabierają też indywidualnego charakteru dzięki sprzętowi AGD. Jak mówi Kamil Machura z firmy Ciarko, która jest producentem okapów kuchennych: – Obecnie coraz częściej urządzenia AGD stają się nowoczesnym i niebanalnym wyróżnikiem kuchni – komponują się z meblami, jednak nie zawsze są ukrywane w zabudowie. Dlatego też dużą popularnością cieszą się okapy wyróżniające się odważnym designem, niebanalną formą i wyrazistą kolorystyką. Nasi klienci coraz chętniej sięgają po okapy w intensywnych odcieniach czerwieni, zieleni czy turkusu.
Jak wprowadzić kolor do kuchni?
Zabawę kolorami w kuchni można rozpocząć od wyboru odpowiednich frontów mebli. W kuchniach realizowanych na zamówienie, jak i w gotowych projektach dostępnych w większości salonów meblowych, znaleźć możemy modele, w których np. tylko obudowa szuflad lub wybrane drzwiczki utrzymane są w innej niż w dominującej w serii kolorystyce. Najpopularniejsze są zestawienia kontrastowe, takie jak biel z czernią czy zieleń z czerwienią. Aby nie zdominować wystroju klasycznej kuchni zbyt intensywną kolorystyką, pamiętajmy o wprowadzaniu barw w małych ilościach – w postaci akcentów. Wyróżniające się kolory taboretów czy kontrastowe zestawienia na linii sprzęt AGD – meble urozmaicą wnętrze, ale nie będą w nim dominowały. Jak mówi ekspert Ciarko: – Okap, który nie jest przeznaczony do zabudowy, z pewnością przyciągnie wzrok domowników i gości. Modele o intensywnej kolorystyce najczęściej są dosyć proste w kształcie, by uniknąć efektu nadmiaru czy przepychu. Podobną zasadę można zastosować w przypadku aranżowania całej kuchni, w której zechcemy zastosować akcent kolorystyczny. Gdy decydujemy się na kolor – wybierajmy prostsze formy zabudowy czy dodatków.