Drewno nadaje wnętrzu ciepła i niepowtarzalnego charakteru. Specyfika niektórych przestrzeni sprawia jednak, iż aranżacja naturalnym surowcem jest kłopotliwa. W miejscach silnie eksploatowanych, narażonych na wilgoć lub ekspozycję słoneczną estetyka często przegrywa z pragmatyką. A przecież wcale nie musi tak być! Alternatywą dla drewna w kuchniach i na tarasach są ceramiczne płytki marki Ceramstic inspirowane jego strukturą.
Drewno, obok gliny i kamienia, to najstarszy materiał wykorzystywany do konstrukcji schronień i domów. Mimo, że trendy się zmieniają i technologia idzie naprzód, drewno nieustająco cieszy się popularnością nie tylko jako surowiec budowlany, ale także element dekoracyjny. Materiał ten dodaje wnętrzu ciepła i naturalności. Stwarza również ogromne możliwości aranżacyjne. W zależności od gatunku drewna oraz kontekstu jego wykorzystania stworzyć można klimat sielski – rustykalny, surowy – industrialny lub nadać przestrzeni bardziej szlachetny, dostojny charakter.
Naturalne drewno, mimo że piękne, jest pod pewnymi względami materiałem wymagającym i „kapryśnym”. Narażone na częste działanie czynników atmosferycznych lub mechanicznych szybko niszczeje. Wiele osób nie wyobraża sobie przestrzeni tarasowej bez drewnianych desek na podłodze, jednak rezygnuje z nich ze względów praktycznych. Drewno pod wpływem nasłonecznienia zmienia swój kolor i rozsycha się. Wymaga regularnej konserwacji – zabezpieczania środkami grzybobójczymi oraz impregnowania.
Sposobem na znacznie mniej kłopotliwą, a równie efektowną nawierzchnię tarasową są płytki z kolekcji Drevo. Gres stylizowany jest na deski wykonane z trzech różnych rodzajów drewna. Najjaśniejszy Beż naśladuje świerk skandynawski, ciemny Grys wygląda niczym postarzany dąb, natomiast pośredni brąz przypomina afrykańskie drewno dahoma. Dla spotęgowania naturalnego efektu płytki w tym samym kolorze ozdobione są kilkoma różnymi rysunkami drewna.
Gres jest świetnym sposobem na „drewnianą” podłogę na lata bez zarysowań i wgnieceń. Taras zaaranżowany płytkami łatwiej utrzymać w czystości, a jest to niezwykle istotne, gdyż stanowi on nie tylko miejsce wypoczynku, ale także ozdobę domu – mówi Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic.
Równie kłopotliwą przestrzenią jest kuchnia. To tutaj zazwyczaj koncentruje się rodzinne życie, a podłoga narażona jest na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Przygotowując posiłki czy zmywając naczynia bardzo często zdarza się nam coś zachlapać lub ubrudzić. Drewniana podłoga musi być zatem odpowiednio zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci oraz działaniem detergentów. Pielęgnacja takiej nawierzchni pochłania sporo czasu i energii. Z racji tego, iż kuchnia bardzo często łączy w sobie również funkcję jadalni, drewniana posadzka narażona jest także na głębokie zarysowania spowodowane odsuwaniem krzeseł.
W przypadku przestrzeni kuchennej, podobnie jak w tarasowej świetnie sprawdzają się gresy imitujące drewno. Płytki z kolekcji Cottage sprawiają, iż wnętrze jest ciepłe i jasne, a jednocześnie praktyczne. Gresem śmiało można zaaranżować również ścianę, nawet w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i zabrudzenia, takich jak przestrzeń wokół zlewu. – mówi stylistka marki Ceramstic.