Są wygodne, funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Meble wykonywane na zamówienie to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnej zabudowy kuchennej i nie tylko. O czym pamiętać planując ich zakup?
Wykonując meble na zamówienie, można całkowicie kontrolować każdy etap ich produkcji. Od planowania przeznaczenia po wybór materiałów, okuć i wykończenia. By służyły, jak najdłużej i jak najlepiej, warto pamiętać o czterech zasadach towarzyszących ich zakupowi.
1. Zadbaj o spotkanie ze stolarzem
Przygotowując pomieszczenie do pomiaru, należy odsłonić przyłącza wody, prądu oraz gazu i usunąć wszelkie rzeczy, które mogłyby utrudnić dokładne zmierzenie wysokości, szerokości i głębokości przyszłej zabudowy. – Na tym etapie trzeba też zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od naszych mebli. Jak mają nam służyć i co będzie w nich przechowywane? Im dokładniejsza odpowiedź, tym lepsze wytyczne dla stolarza – mówi Magdalena Dymek, ekspert bloga domo-kracja.pl. Dobrze też wybrać najbardziej odpowiadający nam styl, pokazać specjaliście nasze inspiracje. Kartka z pytaniami jest świetnym pomysłem.
2. Prześledź trendy i magazyny
Czy to, co zaplanowaliśmy, można zrobić lepiej, taniej, bardziej kreatywnie? Prawdopodobnie tak, a wiedza na temat trendów i nowych rozwiązań bardzo w tym pomoże. Blogi, portale, magazyny to świetne źródła wiedzy. Warto też zapytać samego stolarza, jakie rozwiązania są obecnie najchętniej wybierane, co umożliwiają i dlaczego warto je mieć. Dzisiaj nawet zawias zawiasowi nierówny, a rozwiązania z zakresu okuć meblowych potrafią być bardzo zaskakujące. – Nie każdy wie, że fronty meblowe mogą niemal otwierać się same lub pracować łagodnie nawet wtedy, gdy zamkniemy je z impetem – mówi Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.
– To zasługa rozwiązań w stylu mechanizmów „push to open” lub łagodnego zamykania, które warto stosować w sypialni albo pokoju dziecka.
3. Pomyśl o wygodzie
Równie ważnym krokiem będzie decyzja, co do układu szafek i szuflad w meblach. Ta kwestia nabiera szczególnego znaczenia, kiedy mowa o zabudowie kuchennej. Półeczki z przyprawami po prawej stronie kuchenki, przybory do gotowania zaraz obok sztućców. Ilu użytkowników, tyle pomysłów na zagospodarowanie kuchennej przestrzeni. Przyjmuje się jednak, że najcięższe przedmioty powinno się przechowywać na wysokości bioder. Tam też warto zrealizować duże szuflady. Z kolei szafki górne doskonale sprawdzają się w składowaniu sztućców, kieliszków i szklanek. Tam też warto użyć nowoczesnych podnośników klap, które można zostawić w dowolnej pozycji, a do ich otwarcia jest potrzebna minimalna siła. – Ostatnio do rodziny tego typu rozwiązań dołączyły okucia Free fold, Free up i Free swing. Każde przeznaczone innym frontom meblowym. Dwuczęściowym, podnoszonym pionowo lub wychylanym ponad górną krawędź szafki – tłumaczy Magdalena Dymek.
4. Zadbaj o materiały
Jeżeli meble mają służyć latami, musimy zadbać o jakość materiałów, z których są wykonane. Warto zwrócić uwagę na blaty kuchenne i powierzchnie stołów. Szybko ulegają zniszczeniu. W kuchni dobrze jest zastosować nietypowe budulce, jak kamień, corian lub kerrock. Stoły i stoliki, jeżeli drewniane, to wykonane z mocnego drewna w rodzaju dębu lub mahoniu. – Także elementy metalowe, czyli okucia, warto dobrać według kryterium wytrzymałości i odporności na częste użytkowanie. To tym ważniejsze, im bardziej skomplikowany jest mechanizm i częstotliwość jego używania – dodaje Marcin Małecki. Zwracajmy przy tym uwagę na wykończenia elementów mebla, które mogą mieć kontakt z wilgocią, wysokimi temperaturami oraz ciężkimi przedmiotami. W przypadku mebli łazienkowych, istotne jest zadbanie o minimalny rozmiar szczelin między blatami, szufladami i szafkami, gdzie łatwo o zaleganie wody.
Meble na wymiar, to doskonałe rozwiązanie dla mieszkań, w których oryginalność i styl są podstawą. Znajomość kluczowych zasad ich wyboru i realizacji gwarantuje, że będą najlepszą ozdobą mieszkania.