Nocami budzi cię ból pleców. Przekręcając się z boku na bok, szukasz wygodniejszej pozycji i pragniesz jak najszybciej zasnąć z powrotem. Zamiast męczyć się niczym bajkowa księżniczka, próbująca usnąć na ziarnku grochu, sprawdź lepiej na czym leżysz.
Ani twardy, ani miękki
Szukając idealnego posłania, musimy wziąć pod uwagę nie tylko osobiste preferencje, ale także ciężar ciała lub stan zdrowia. Za twarde posłanie sprawia, że krew nie może swobodnie krążyć w miejscach zwiększonego nacisku (głowa, ramiona, biodra, nogi), wymuszając częste zmiany pozycji. Z kolei na zbyt miękkim, ciało nie znajduje żadnego punktu podparcia, a każdy obrót wymaga dodatkowego wysiłku mięśni. Poza tym, takie ułożenie negatywnie wpływa na pracę narządów wewnętrznych. Najlepszy materac to taki, który umożliwia kręgosłupowi przyjęcie anatomicznej pozycji: linii prostej, gdy leżymy płasko, a wygiętej w kształt litery „S”, gdy śpimy na boku.
Cechy ideału
Podczas snu, poszczególne części ciała wywierają odmienny nacisk na powierzchnię łóżka. Z tego powodu, powinno być ono najtwardsze w okolicach ud i odcinka lędźwiowego, a średnio twarde na wysokości głowy, miednicy oraz stóp. Takie zróżnicowanie podparcia osiąga się dzięki podstawowym właściwościom: tzw. elastyczności punktowej (zdolności szybkiego przystosowywania się do naturalnych krzywizn ciała) oraz odpowiedniej twardości. Powinna ona wynikać z samego wnętrza materaca (np. z grubości sprężyn), a więc im głębiej, tym twardsze elementy muszą się w nim znajdować. Dzięki ich oporowi, nawet cięższe osoby nie będą zapadały się w podłoże.
Na sprężynie
W zależności od modelu, materace sprężynowe posiadają od kilkuset do dwóch tysięcy sprężyn. Te wykonane z lateksu są znacznie bardziej skomplikowane: ich struktura składa się z milionów drobnych komórek o wzorcowej elastyczności punktowej. Ich wsad wytwarza się z mieszaniny lateksu syntetycznego i mleczka kauczukowego, którą charakteryzuje wysoka trwałość, odporność na odkształcenia i świetna wentylacja. Ponadto, stanowią one szczelną barierę dla roztoczy, grzybów i bakterii, co na pewno ucieszy alergików.
Na piance
Obecnie coraz większą popularność zyskują nowoczesne materace piankowe. Najlepsze z nich posiadają warstwę tzw. pianki wiskoelastycznej, czyli redukującego nacisk materiału. Pianka tego typu dopasowuje się do kształtu ciała i „zapamiętuje” pozycję śpiącego jeszcze chwilę po jego powstaniu z łóżka. Dzięki temu zapewnia wyjątkowy komfort snu i wypoczynku. Większość tego typu materacy posiada ponadto zdolność reagowania na temperaturę ciała użytkownika („miękną” pod wpływem ciepła, idealnie odwzorowując sylwetkę – tzw. pianki termoelastyczne). Są przy tym trwałe, antyalergiczne i bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Poza tym, mogą pełnić funkcje rehabilitacyjne, dzięki np. dodaniu warstwy odpowiednio wyprofilowanej pianki masującej, czy nasączeniu wkładu olejkami leczniczymi i relaksacyjnymi. Najlepsze materace piankowe, w przeciwieństwie do lateksowych, powstają z połączenia pianek różnego typu i gęstości, co sprzyja pełnemu wykorzystaniu ich licznych zalet.
Tekst: Katarzyna Hojnacka – Typek