Stanowcze nie dla zmęczonych oczu i bólu głowy
Niejednokrotnie podczas pracy przy komputerze pieką nas oczy i odczuwamy ból głowy. Diagnoza jest jednoznaczna. Przemęczenie, które najczęściej spowodowane jest złym oświetleniem i monotonną pracą przy komputerze.
Dlaczego obraz z naszego monitora tak wyczerpuje nasze oczy?
Nasz wzrok stale musi być dopasowany do zmiennej jasności oraz odległości. Podczas całodniowej pracy patrzymy na klawiaturę – by wprowadzić dane, na monitor – by je kontrolować, na dokument obok siebie – by sprawdzić stan faktyczny. Pracownik biurowy wykonuje ponad 30.000 ruchów głową i oczami podczas jednego dnia pracy.
Niejednokrotnie nasze oczy muszą utrzymywać stałe spojrzenie na ekranie, by analizować dane. Wówczas mruganie jest ograniczone, a co za tym idzie oczy nie otrzymują zbyt wystarczającej ilości wilgoci przez co stają się suche i zaczynają piec.
Dolegliwości, z którymi nie jesteś sam…
Ponad 60% pracowników biurowych, którzy zajmują się wprowadzaniem danych do komputera narzeka na:
– zmęczenie oczu
– pieczenie oczu
– kłucie oczu
– zaczerwienienie oczu
– ból oczu
– bóle głowy
Takie obciążenie może spowodować poważne osłabienie zdolności. Może doprowadzić do depresji i zwiększyć możliwość popełniania błędów.
Jak pozbyć się tego dyskomfortu?
Jeśli zrozumiemy, co nam szkodzi, możemy z tym walczyć. Wystarczy dopasować oświetlenie, by w łatwy sposób zredukować obciążenie oczu i ból głowy. Należy pamiętać, by światło nie było oślepiające. Różnica w jasności pomiędzy obrazem z ekranu, a tłem nie może być zbyt duża – wówczas unikniemy przeciążenia.
Metoda pośrednio-bezpośrednia
Należy pamiętać, iż największym aspektem jest wykorzystanie światła dziennego, nasze stanowisko pracy powinno być usytuowane równolegle z widokiem na okno, ponadto powinno się unikać kontrastów.
W pochmurne dni sztuczne światło przejmuje główną rolę. Oświetlenie wewnętrzne w porównaniu ekranem monitora nie może być zbyt ciemne.
W przypadku pracy biurowej, bardzo ważne jest oświetlenie biurka poprzez bezpośrednie oświetlanie w postaci lamp biurkowych.
O wiele łatwiej jest przystosować źródło światła, niż dopasować ostrość wzroku i zrekompensować brak oświetlenia.
Wybór odpowiedniego światła do stanowiska pracy
Ważnym aspektem jest dobór barwy światła. Ciepła biel uspakaja i wycisza, chłodna zaś pobudza do działania. Warto zwrócić uwagę na zawartość niebieskiego światła w białym świetle, niebieski odcień podnosi stan energetyczny.
Wysoka jakość i oszczędność w jednym
Lampy biurkowe z podświetleniem LED charakteryzują się wysoką oszczędnością energii. Oznacza to ograniczenie zużycia energii sięgające nawet do 90% w porównaniu z tradycyjną żarówką. Ponadto oświetlenie z diodami LED – pozwala na zachowanie jasności umysłu podczas pracy!
Światło dzienne w miejscu pracy jest bardzo ważne, w przypadku jego braku należy zastąpić jego nieobecność oświetleniem sztucznym zgodnie z metodą pośrednio – bezpośrednią i upewnić się, iż nasze oczy co pewien czas otrzymują kilka minut przerwy.