Spędzanie czasu na tarasie to przyjemność, której naprawdę trudno sobie odmówić, zwłaszcza gdy pogoda jest piękna, a my możemy rozkoszować się promieniami słońca, zielenią, śpiewem ptaków i błogim wypoczynkiem. Aby jednak taka przestrzeń była w pełni funkcjonalna i odpowiadała naszym oczekiwaniom, trzeba wprowadzić do niej odpowiednie wyposażenie. Oprócz standardowych mebli rekreacyjnych, warto zainstalować na tarasie dobre oświetlenie. To od niego zależy przecież nie tylko komfort, ale też estetyka strefy relaksu.
Jakie lampy powinny znaleźć się na przydomowym tarasie? Czym najlepiej oświetlić otwarty kącik do odpoczynku? Z ilu opraw musi składać się taki system? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Oświetlenie tarasu – nie tylko lampy funkcjonalne
Do czego przydają się lampy na tarasach? Spełniają podobne funkcje, jak oświetlenie w domowych pomieszczeniach do rekreacji, a zwłaszcza w salonie czy jadalni. Z jednej strony to produkty typowo praktyczne: zapewniają bezpieczeństwo i swobodę podczas przemieszczania się. Dzięki nim nie potkniemy się w ciemnościach oraz możemy przyjemnie relaksować się na tarasie nawet po zapadnięciu nocy.
Równocześnie dobrze dobrane lampy na tarasie potrafią zbudować niepowtarzalny klimat, sprzyjający relaksowaniu się na świeżym powietrzu – przytulny, romantyczny i naprawdę swobodny. Potrafią też podkreślić atuty architektoniczne budynku lub ukryć jego mankamenty. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie oprawy, wpisujące się we właściwą estetykę całościowej aranżacji (budynku i ogrodu wokół) i prywatne gusta domowników.
Skuteczne oświetlenie zewnętrzne – jakimi lampami oświetlić taras?
To, jakie lampy trafią na taras, zależy od wielu czynników. Wpływają na to oczywiście względy praktyczne, choć i estetyka nie jest bez znaczenia. Na szczęście da się znaleźć spory wybór mocno zróżnicowanych rozwiązań, dostępnych choćby na stronie LightPlus.
Podstawą dobrego oświetlenia tarasowego w większości przypadków są lampy elewacyjne, w tym zwłaszcza:
- oczka wpustowe,
- kinkiety,
- reflektory.
Oprócz nich chętnie stosuje się także inne typy produktów, jak modele sufitowe (na zadaszonych tarasach) czy lampy stojące. Dzięki nim tworzy się idealne warunki do spędzania czasu na zewnątrz, bez względu na porę. Na mniejszych powierzchniach chętnie stosuje się oprawy płasko przylegające do ścian czy sufitów. Na przestronnych tarasach można natomiast zdecydować się na bardziej okazałe modele, w tym nawet żyrandole.
Zanim wybierze się konkretne rozwiązania na taras, trzeba jeszcze dokładnie sprawdzić parametry techniczne, przede wszystkim współczynnik ochrony IP. W przypadku lamp narażonych na działanie czynników atmosferycznych, powinien być on jak najwyższy (nie mniej niż IP44). Zmniejsza to ryzyko wniknięcia do wnętrza wody, która mogłaby doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej.
Jak rozmieścić lampy na tarasie?
Gdzie powinny znaleźć się oprawy oświetleniowe na tarasie? Najważniejsze jest oczywiście doświetlenie kluczowych miejsc, w tym zwłaszcza strefy relaksu z zestawem mebli wypoczynkowych oraz wejścia do domu. Do tego celu stosuje się lampy na elewacji, które rozmieszcza się tak, by równomiernie doświetlić całą przestrzeń, bez pozostawiania zacienionych fragmentów.
Nad zestawem mebli wypoczynkowych niekiedy montuje się centralnie lampę wiszącą, nawiązując tym samym do wyposażenia domowych salonów. Pamiętajmy, by oprawy wiszące znalazły się na takiej wysokości, by nie utrudniały przemieszczania się na tarasie (najlepiej 190-220 cm nad podłogą).
Do doświetlenia tej przestrzeni i zbudowania klimatu świetnie sprawdzają się także lampy stojące na stolikach lub w pobliżu foteli i sofy. Oprócz nich warto zawiesić girlandy lampek LED, które nadają intrygujący, romantyczny klimat, sprawdzając się zwłaszcza w aranżacjach skandynawskich i boho.
Modne i bezpieczne oświetlenie tarasowe
Dobrze doświetlony taras staje się bezpieczniejszy, wygodniejszy i zdecydowanie przytulniejszy. Chętniej spędzamy na nim czas o różnej porze dnia lub nocy. Warto zatem postawić na właściwe produkty wysokiej trwałości i dobrze je rozmieścić w przestrzeni, by zbudować miejsce, które pokochają domownicy i ich goście.