Mimo, że aranżacja przestrzeni w stylu retro czy vintage bazuje na pozornie wyeksploatowanych i wciąż powielanych schematach, to ze światem w kolorach sepii spotykamy się dzisiaj właściwie na każdym kroku. Tęsknota za czymś, co stanie się chociaż w minimalnym stopniu symbolem minionej epoki stała się udziałem wielu odbiorców poszukujących wyrazistego stylu.
Oczywiście można się na styl retro zżymać i wyśmiewać go – dla wielu krytyków symbolem stylu są porcelanowe figurki pastuszka i pastereczki – ale nic nie zmieni faktu, iż szeroko pojmowany vintage style ma się dobrze i pogłoski o jego śmierci są przedwczesne. Jak mawiali najwięksi z filozofów wszystko już było i znów się powtórzy, czy jest więc o co kruszyć kopie?
Czym jest właściwie vintage?
Pod pojęciem tym kryje się trend obecny w kulturze i sztuce XIX w. preferujący łącznie stylów pochodzących z różnych epok lub stosowanie odpowiednio wystylizowanych przedmiotów użytkowych. Współcześnie, mianem tym określa się właściwie wszystko to, co odnosi się do przeszłości. W stylu vintage mogą być zatem odpowiednio zaaranżowane wnętrza, zaprojektowane meble czy urządzone ogrody. To, co decyduje o niepowtarzalnym charakterze vintage, to brak spójności i pewna niejednoznaczność – w vintage może być zarówno krzesło pochodzące z lat 60 ubiegłego wieku, jak i współcześnie zaprojektowane, a nawiązujące formą do eksplorowanych przez projektantów ,,ludwików,,. Z trendem tym łączy się jeszcze jedna, istotna cecha. Jest on definiowany przez produkty wykonane zazwyczaj z materiałów najwyższej jakości.
Vintage minimalistyczny
W odkrywaniu inspiracji na aranżację posesji wokół domu warto zauważyć, że vintage idealnie koresponduje ze stylem minimalistycznym. To, co w przypadku łączenia innych trendów ociera się wręcz o designerską pomstę do nieba, tu zachwyca wyrazistością i tak bardzo poszukiwaną dzisiaj indywidualnością. Nawierzchnia z obijanej kostki brukowej okalająca bryłę domu ociepli jej minimalistyczny chłód i przełamie kanciaste formy. W kreacji tej idealnie znajduje się kostka Decco Antico Romano w barwie torfowy brąz. Drobne elementy o postarzanej fakturze wypełnią przestrzeń kolorem, a niebanalna forma (kostka ma kształt trapezu i występuje w pięciu różnych rozmiarach) umożliwia projektantom tworzenie oryginalnych kompozycji opartych na łukach, kołach i okręgach.
W historycznym odniesieniu
Dla kostki Romano znajdzie się również miejsce w w stylizacji historycznej, podobnie zresztą jak dla kostki Decco Antico Natulit o barwie piaskowo-beżowej oraz występującej również w kolorze torfowy brąz. Urok architektury nawiązującej stylem do dawnych dworków wciąż ma grono gorących zwolenników, a Natulit idealnie wypełnia przestrzeń, w której echem odbijać się będą dawne dzieje. Zaletą kostki Natulit jest jej grubość, co czyni z niej idealny materiał nie tylko na przydomowe czy ogrodowe ścieżki, ale również tarasy i podjazdy.
Harmonię w stylu klasycznym zapewni również Decco Antico Atrio. System tworzą trzy prostokątne elementy o różnych wymiarach o głębokiej charakterystycznej brązowej barwie mieniącej się odcieniami, co sprawia, że płaszczyzna nawierzchni nie nudzi jednostajnością. Faktura Atrio w stylu vintage wręcz prosi się o połączenia z innymi materiałami takimi jak cegła czy drewno. Kostka dedykowana jest do układania nawierzchni ogrodowych alejek, tarasów oraz podjazdów. Atrio jest również ciekawą propozycją dla tych wszystkich, którzy planują nawierzchnię towarzyszącą architekturze w stylu modern. Ten stylistyczny zabieg oparty na zderzeniu kontrastów przełamuje surowy charakter nowoczesnych brył z betonu, stali i szkła i nadaje przestrzeni oddechu.
Mimo że kostki z linii Libet Decco różnią się strukturą czy wielkością, to naturalna gama barw sprawia, że możliwie jest tworzenie z nich dowolnych kompozycji. Równie dobrze komponują się w zestawieniu z z kostkami płukanymi z grupy Elegante, np. Piccola w odcieniu granito.