W tym sezonie urządzanie tarasu jest jeszcze większym wyzwaniem. Odchodzi się bowiem od typowo tradycyjnych, bezpiecznych rozwiązań na rzecz bardziej odważnych form, wzorów i kolorów. Oczywiście, obok designu musi być też wygodnie. Co więc wybrać? Zobacz najgorętsze trendy w fotelach tarasowych na 2017 rok i daj się zainspirować.
Latem to taras, balkon i ogród przejmują rolę salonu, ponieważ ciesząc się ciepłymi dniami, to właśnie tam spędza się najwięcej czasu. Tym bardziej wybór foteli ogrodowych nie może być przypadkowy. Wypoczynek na dworze musi dawać relaks, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy meble te będą wygodne, ciesząc oko wzorem, kolorem i formą -dopasowanymi do gustu urządzającego i tego, co jest teraz modne. A jakie są trendy na 2017 rok?
Po pierwsze – odpowiedni fason
Aby stworzyć strefę relaksu na ogrodzie, fotele muszą być przede wszystkim wygodne. Do tej pory wiodącym trendem były modele wykonane z drewna czy technorattanu, wykładane miękkimi poduchami na oparciach i siedziskach. Dziś taras staje się przedłużeniem salonu, a to sprawia, że na dwór małymi krokami wkraczają fotele w całości wykonane z materiału. Ich miękkie wnętrze, wypełnione granulatem dopasowującym się do kształtu ciała i chroniącym od chłodnego podłoża, pozwala wypocząć, a pokrycie z przyjemnej dla ciała tkaniny outdoorowej, odpornej na działanie czynników atmosferycznych, chroni meble przed zniszczeniem na skutek wysokich temperatur czy nieoczekiwanych opadów.
– Obecnie najmodniejsze fasony foteli ogrodowych wykonanych z materiału to formy z oparciem, które mają zastąpić leżak – będąc jego wygodniejszą alternatywą, a także designerskie pufy oparte na bryle sześcianu oraz worki bez sztywnego stelaża, pozwalające na wybór dowolnej pozycji siedzącej lub leżącej – tłumaczy Agnieszka Wójcik, projektantka z Pufy.pl, polskiej firmy produkującej pufy i fotele relaksacyjne.
A jak zaaranżować fotel na tarasie? Można, dla utrzymania harmonii, postawić na meble o tym samym fasonie lub pobawić się formami, zestawiając fotele z pufami i workami typu sako.
Po drugie – wzornictwo i kolorystyka
Wybór kolorystyki i wzoru materiału obiciowego, dominującego na tarasie, to podstawa nowoczesnej aranżacji. Aby zachować stylistyczną spójność, można zdecydować się na bezpieczne i praktyczne rozwiązania, czyli fotele w barwach klasycznych, takich jak: brązy oraz beże w odcieniach typ caffe czy cappuccino. Tegoroczne trendy pozwalają jednak na więcej, dlatego odważni przełamują tonację kolorystyczną ogrodu, stawiając na zdecydowane odcienie, np. czerwień, żółć czy niebieski.
A jak dobrać kolor i wzór fotelu do stylu, w jakim utrzymany jest taras? Jeżeli aranżacja jest typowo prowansalska, warto wybrać fotele w pastelowych odcieniach żółci, błękitu, fioletu czy zieleni. Z kolei fani stylu retro powinni zdecydować się na odważne zestawienia mocnych, wyrazistych kolorów – nasyconego błękitu, soczystej pomarańczy, słonecznej żółci czy głębokiej czerwieni.
Gdy taras minimalistyczny lub industrialny, nie może na nim zabraknąć foteli w obiciach utrzymanych w odcieniach zimnej szarości czy czystej bieli. Złoty i piaskowy będzie komponował się ze stylem glamour, brązy pasować będą do stylu kolonialnego, a kolor niebieski i biały – do tarasu, którego motywem przewodnim jest marynistyka.
– Fotel tarasowy powinien być obity materiałem w kolorze, który jest nie tylko modny, ale także który świetnie skomponuje się z roślinnością i innymi materiałami występującymi na tarasie, na przykład rodzajem i barwą desek czy płytek tarasowych – radzi Agnieszka Wójcik.
Jeszcze kilka lat temu wybór mebli ogrodowych nie nastręczał zbyt wielu dylematów. Wzornictwo było ograniczone i uzależnione od dość wąskiej linii materiałów odpornych na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dziś sytuacja ta zmienia się, pozwalając na zaaranżowanie zdecydowanie większej liczby oryginalnych rozwiązań. Pojawia się materiał, na obecną chwilę głównie w strefie relaksu, ale już słychać głosy projektantów, że to dopiero początek mody na wykorzystanie tekstyliów „pod chmurką”.
Źródło: Pufy.pl