Jesienią ogród wydaje plony i na krzewach oraz drzewach pojawiają się owoce. W tym okresie trawnik pokrywa się opadłymi liśćmi, które należy systematycznie usuwać. To bardzo ważny czas dla naszego ogrodu, im więcej pracy włożymy w jego pielęgnacje jesienią, tym mniej pracy czeka nas wiosną.
„Gdy nadchodzi jesień nie możemy zapominać o pracach pielęgnacyjnych trawnika. Trawa rośnie również w tym okresie i wymaga regularnego koszenia. Jesienią temperatura spada i zwiększa się wilgotność powietrza – wraz ze zmianą pogody i upływem czasu trawnik coraz rzadziej będzie wymagał nawadniania, a jego przycinanie będzie można wykonywać w coraz większych odstępach czasu” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.
Jesienne porządki…
Trawnik wymaga szczególnej opieki po sezonie letnim, który jest najcięższy ze względu na wysoką temperaturę, częste przycinanie i zwiększoną eksploatację. Do zabiegów pielęgnacyjnych jesienią należy przede wszystkim grabienie zalegających na trawniku liści, aby nie blokowały trawie dostępu do światła i nie spowodowały problemów grzybiczych. Opadłe liście można kompostować lub wykorzystać do zabezpieczenia niektórych roślin w okresie zimowych.
Koszenie
Połowa jesieni to okres, w którym należy równo przystrzyc trawnik oraz rozłożyć warstwę ziemi, która pomoże w regeneracji trawy. W miejscach, w których trawa obumarła należy zasiać nowe nasiona. „Jesienią trawnik wciąż rośnie, więc należy kosić go regularnie, średnio co 14 dni, do momentu w którym przestanie rosnąć. Trawnika nie należy przecinać zbyt krótko, ponieważ może to powodować szybsze wysychanie trawnika, a dodatkowo trawa może być narażona na przemarzanie korzeni” – mówi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.
Napowietrzanie
Zabieg napowietrzania trawnika polega na nakłuwaniu darni na określoną głębokość kolcami. Wykonuje się go, w celu rozluźnienia gleby i zwiększenia dostęp tlenu do ziemi. Dzięki temu zabiegowi trawa i jej korzenie stają się silniejsze, a sama darń wyrównuje się. Napowietrzanie zwane również aeracją posiada jeszcze jedną zaletę – przeprowadzona jesienią powoduje szybszą regenerację trawnika po okresie zimy. „Warto w tym celu wyposażyć się w bezpieczny i profesjonalny aerator, ponieważ wykonywanie tego zabiegu z użyciem prowizorycznych narzędzi może trwać bardzo długo i nie będzie efektywne” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.
Wertykulacja
Usuwanie obumarłych resztek roślin z trawnika ma duże znaczenie dla jego rozwoju. Filc jest niebezpieczny dla roślin z dwóch powodów – sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych i utrudnia dostęp substancji odżywczych do korzeni trawy. W celu pozbycia się filcu zaleca się wykonanie pionowych nacięć darni wertykulatorem. Narzędzie to pozwala także pozbyć się filcu oraz pomaga w walce z chwastami i mchem. Ręczne wertykulatory wymagają większej siły w prowadzeniu, dlatego w trosce o komfort pracy polecamy zaopatrzyć się w elektryczny komfortowy wertykulator marki GARDENA.