Oczko wodne w ogrodzie jest oczkiem w głowie każdego ogrodnika. To najbardziej efektowny element każdego ogrodu. Niestety staw jest jednocześnie najtrudniejszy w utrzymaniu i wymaga dużo prac pielęgnacyjnych. GARDENA radzi, jak zadbać o oczko wodne jesienią, aby wiosną znów cieszyło oko.
Ogrodnicy mają nie lada wyzwanie z przygotowaniem oczka wodnego do zimy. W zależności od żyjącej w nim roślinności i zwierząt, każdy staw należy traktować inaczej. Ważne jest, aby zadbać o poszczególne elementy zgodnie z indywidualnymi potrzebami roślin i zwierząt. Im lepiej przygotujemy oczko wodne na jesień, tym mniej pracy czeka nas wiosną.
Pielęgnacja po sezonie letnim
Po okresie letnim oczko wodne wtopiło się w krajobraz naszego ogrodu, porastając pięknymi roślinami. Przygotowując je do zimy, należy zebrać nasiona, które znajdują się w okolicy stawu, aby zapobiec dzikiemu rozrostowi roślin. Warto również przyciąć mocno rozrastające się rośliny wokół stawu, aby opadające liście i pędy nie zaśmiecały oczka, a gnijąc nie zużywały tlenu. Do takich prac pomocny będzie sekator do oczka wodnego Vario marki GARDENA, który pozwala na przycinanie roślin i pędów wokół, jak również wewnątrz zbiorników wodnych. Nożyce wyposażone są w trzonek teleskopowy, który pozwala na przycinanie gałęzi do odległości 5 metrów.
Czysta woda
Jeżeli nasz staw zapełnił się mułem, należy użyć pompy ssącej w celu jego usunięcia. Zanim przystąpimy do tego rodzaju prac, trzeba pamiętać o zwierzętach zamieszkujących nasze oczko wodne. Przed użyciem pompy warto je przenieść do tymczasowego zbiornika, aby oszczędzić im niepotrzebnego stresu. Do wygodnego usuwania zanieczyszczeń ze stawu GARDENA poleca odkurzacz do oczka wodnego SR 2000. Dzięki niemu z łatwością usuniemy resztki roślin, muł i zalegające glony z oczka wodnego. Dodatkowo urządzenie świetnie sprawdza się jako odkurzacz do zbierania wody i nadaje się zarówno do prac w domu jak i ogrodzie, np. do czyszczenia basenów czy tarasów.
Oczko wodne zimą
Zanim nasz staw zapadnie w sen zimowy, należy odchwaścić strefę przy dnie zbiornika. Nadmiar roślin możemy wykorzystać do kompostu W oczku wodnym można zostawić trzciny, pałki oraz łodygi roślin, które są mocne lub puste w środku. Dodają one uroku, gdy zimą wystają oszronione znad tafli lodu. Dodatkowo w naturalny sposób przeciwdziałają zamarzaniu powierzchni stawu i ułatwiają przepływ tlenu do zbiornika – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA. Opadłe liście, obumarłe rośliny lub ich elementy należy bezwzględnie usunąć, ponieważ zalegające w zbiorniku zaczną gnić. Jesienią należy robić to regularnie, gdyż w tym okresie oczko wodne z naturalnych przyczyn częściej zostaje przykrywane kolorowymi liśćmi. GARDENA sito do czyszczenia stawu Vario 2 spełnia dwie funkcje – pozwala na wybieranie liści, resztek roślin i odpadów z powierzchni wody oraz umożliwia wyławianie ryb i innych zwierząt żyjących w oczku wodnym. Z takim narzędziem prace pielęgnacyjne przy oczku wodnym będą o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze.