W nowej kolekcji Libet STAMPO pojawiły się ciekawe możliwości znakowania nawierzchni. Na życzenie architekta, możliwe jest wybiórcze śrutowanie kostek lub płyt, dzięki czemu na ich powierzchni uzyskiwane są płaskie, lekko chropowate wzory.
Śrutowanie betonowych elementów stwarza zupełnie nowe możliwości projektowe dla architektów i dizajnerów projektujących przestrzenie publiczne. Metoda pozwala uzyskać trwałe znaki, które mogą pełnić funkcję zdobniczą, jak i stać się swego rodzaju pomnikiem upamiętniającym np. ważne wydarzenia historyczne. Szablony, przygotowywane ściśle według projektu zleceniodawcy, pozwalają na precyzyjne przeniesienie zaplanowanego symbolu bądź napisu na powierzchnie płyt i kostek.
Śrutowanie polega na uderzaniu z ogromną siłą w zewnętrzną powierzchnię elementu poddawanego obróbce drobnymi metalowymi kulkami (śrutami), które obijają beton. W ten sposób powstaje chropowata powierzchnia o nieco innym odcieniu, niż podstawowy kolor materiału.
Fot. Gra w klasy to kultowa zabawa z dzieciństwa, która ćwiczy zmysł równowagi oraz sprawność rzutów. Postać chłopka została „wyrysowana” na płytach tarasowych techniką śrutowania.