Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez tarasu. To jedna z największych zalet posiadania własnego budynku – miejsce do błogiego relaksu w promieniach słońca lub wielogodzinnego wieczornego biesiadowania. Jego właściwa aranżacja jest więc bardzo istotna, a zaczyna się już od wyboru powierzchni.
Materiał ułożony na tarasie wpływa na wygląd całej jego przestrzeni, a także na bardziej praktyczne aspekty, jak na przykład nakład pracy przy utrzymaniu go w dobrej kondycji. Najbardziej naturalnym surowcem, który wizualnie połączy taras z ogrodem, jest drewno. Jest ono ładne, ciepłe w dotyku oraz łatwe w montażu, lecz wymaga starannej pielęgnacji: regularnego czyszczenia i olejowania minimum raz w roku. Dla miłośników natury nieprzepadających za takimi pracami wymyślono deski kompozytowe.
Deski kompozytowe są mieszanką drewna i tworzywa sztucznego, dzięki czemu zachowują wygląd swego pierwowzoru, zyskując przy tym odporność na wilgoć, promieniowanie słoneczne, glony i grzyby. Nie mają sęków i nierówności. Ich minusem jest trudność dopasowania do nietypowych miejsc, jeśli taką deskę trzeba zwężać. Łatwiej je też zarysować lub uszkodzić ich powierzchnię gorącym tłuszczem, np. z grilla.
Oprócz drewna lub jego imitacji na tarasie można ułożyć płytki ceramiczne: gresowe lub klinkierowe. Specjalnie zabezpieczone wytrzymają niejedno. Płytki powinny być mrozoodporne, mieć wysoką klasę ścieralności i antypoślizgowości. A lubiący aranżować z rozmachem mogą zastanowić się nad wyborem płyt tarasowych większego formatu – doda on przestrzeni szyku. Popularne stają się modernistyczne płyty betonowe oraz płyty naśladujące deski.