Urządziliście mieszkanie i czujecie, że czegoś w nim brak? Meble takie, o jakich marzyliście; kolory, które harmonizują z wystrojem; oświetlenie, które rozjaśnia i ociepla; ściany… Właśnie, ściany są puste! Co zrobić, by dopełnić klimat wnętrza i jednocześnie go nie zaburzyć? Zobaczcie!
Coraz częściej plakat stanowi podstawową ozdobę współczesnych wnętrz. Może to być jedno słowo na białym tle w czarnej ramie lub jedna prosta grafika – czyli sposób, który realizuje maksymę: minimum formy, maksimum treści. Wystarczy ciekawa czcionka, chwytliwy cytat czy mieszczące w sobie wiele znaczeń słowo, np. LOVE. Zawieszenie plakatu, który wyraża naszą osobowość, czyni wnętrze wyjątkowym. Właściwie każde pomieszczenie, od salonu po łazienkę, może z powodzeniem być udekorowane plakatem. Należy jednak pamiętać o spójności kolorystycznej i kompozycyjnej (jeśli plakatów jest więcej). Na ścianie przy biurku sprawdzi się plakat motywacyjny, a w sypialni, wyrażający uczucia domowników, w salonie – może być wszystko trochę humoru, gry słów, zabawnych grafik. Co kto lubi: od koloru do wyboru, od słowa po zdania współrzędnie złożone!
Jeśli bardziej od słów naszą osobowość wyrażają obrazy, to pomysłów na udekorowanie nimi mieszkania jest równie wiele. W tym przypadku również należy pamiętać o utrzymaniu spójności stylistycznej, warto także zadbać o to, aby barwy nie kłóciły się z tymi, które już wypełniają wnętrze. Takie artystyczne akcenty robią spore wrażenie, te w dużych rozmiarach mogą być właściwie jedyną ozdobą pomieszczenia – skupiają na sobie całą uwagę, będąc jednocześnie świetnym dopełnieniem aranżacji. W tym temacie można spełnić marzenie o oryginalnym obrazie, robiąc rekonesans wśród młodych zdolnych twórców i zaopatrzyć się w prawdziwe artystyczne majstersztyki.
Jeśli ani plakat, ani obraz nie spełnia naszych oczekiwań; jeśli potrzebujemy czegoś więcej – na większej przestrzeni, ale równie efektownego – dobrym rozwiązaniem będzie zainspirowanie się naturą i ozdobienie ścian kamieniem czy tynkiem dekoracyjnym. Wciąż bardzo modne wykorzystanie białej cegły w aranżacji wnętrz konkuruje z efektem betonowej ściany. Stylistycznie takie wnętrzarskie zabiegi wpisują się przede wszystkim w klimat skandynawski oraz industrialny i loftowy. Takie ściany świetnie harmonizują ze stylem prowansalskim czy vintage. Desenie, faktury, barwy – jest mnóstwo możliwości kombinacji i połączeń, dzięki którym nasze wnętrze uczynimy wymarzonym azylem.