Styl glamour jako odpowiedź na ascetyzm i surowość oszczędnego w formie minimalizmu jest trendem, który święci tryumfy w modzie wnętrzarskiej. Chociaż ma tyle samo zwolenników co przeciwników, to nic nie wskazuje na to, żeby miało to w najbliższych czasach się zmienić. Nic dziwnego, bo lubimy otaczać się ładnymi, miłymi dla oka i wygodnymi przedmiotami, a takie królują w tym przypadku.
Charakterystyczny dla glamour jest eklektyzm będący fuzją bogatej ornamentyki z oszczędną formą. Zręczne połączenie z pozoru niepasujących dla siebie stylów – pełnego przepychu, często przerysowanego, zdobnego baroku z prostym minimalizmem, modernizmem czy nawet kulturą disco z lat 80. ubiegłego wieku. Dotyczy to zarówno wystroju całego wnętrza, jak i pojedynczych mebli.
Nikogo w glamour nie dziwią więc międzyepokowe zestawienia lakierowanych na wysoki połysk, niemal obowiązkowo złoconych, często przerysowanych w kształtach mebli z tymi prostymi i surowymi w formie. Sofa w stylu Ludwika XVI wysadzana ćwiekami czy stalowa konstrukcja krzesła w połączeniu z tapicerowanym, żakardowym siedziskiem, która dzięki niemu nabiera znamion przepychu.
Bogata ornamentyka, blask i ozdobność zręcznie połączone z minimalistycznymi formami. Wydawać by się mogło, że nie obowiązują tu żadne normy, jednak warto zwrócić uwagę, że dominują tu wyrafinowane w formie detale: błyszczące żakardy i ciężkie aksamity, upinane mięsiste zasłony. Niemal wszędzie pojawiają się duże lustra z obficie zdobionymi ramami, ale też zdobiące meble i dekoracyjne przedmioty, lustrzane elementy, np. w postaci mozaiki. Wśród kolorów zdecydowanie króluje tu złoto, srebro, czerń, bordo czy intensywne róże i fiolety.
W glamour nie brakuje kryształowych elementów zdobiących ogromne żyrandole. Wraz z nimi pojawiają się pomocnicze źródła światła w postaci lamp podłogowych czy biurkowych. Wnętrza przepełnia blask i lśnienie, które jednak równoważy obecność puszystych dywanów, miękkich poduch i futrzanych pledów.
I choć styl glamour od kiczu dzieli bardzo cienka granica, to doświadczony projektant czy dekorator wnętrz doskonale poradzi sobie z takim wyzwaniem. Jeśli chcemy uzyskać wysmakowany efekt we wnętrzach naszego domu, warto przede wszystkim postawić na przedmioty, które jednoznacznie kojarzą się z dobrym designem. Takich z pewnością nie brakuje w Galerii Ekskluzywnch Mebli Heban, która od lat skupia luksusowe produkty znanych i cenionych marek wnętrzarskich i meblowych. Na naszą uwagę zasługują takie marki jak Cantori, Eichholtz, Galimberti Nino, Visionnaire, Signorini & Coco czy Corte Zari.
Więcej: www.galeria.heban.pl