DIY (ang. Do It Yourself) – skrót znany na całym świecie jako własnoręczne wykonywanie bądź przerabianie przedmiotów na dobre zadomowił się w Polsce. Masowo odnawiamy meble, zabawki, przerabiamy przedmioty, nadając im nowych charakter i styl. Podpowiadamy, jak w prosty i niedrogi sposób pomalować drewnianą komodę i nadać jej styl urban jungle.
Prace “zrób to sam” realizuje i lubi 73% Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Wykonane oraz dodatkowo zakończone sukcesem projekty DIY dają dużo radości oraz poczucie samospełnienia. To świetny sposób na odstresowanie się oraz odkrywanie nowych zdolności. Zrywamy ze stereotypem złotej rączki, jako pana z wąsem, a wchodzimy w erę nowoczesnych majsterkowiczów kobiet, jak i mężczyzn, którzy realizują swoje pasje w różnych przestrzeniach życia.
– Przeżywamy renesans rzemiosła w Polsce, które okazuje się łatwe, tanie i przyjemne w realizacji. Prace “zrób to sam” dają możliwość wyrażania siebie, pozwalają pokazać własny styl, pozwalają też oszczędzać pieniądze. Dla 25% Polaków to ogromna radość, dla 23% hobby, dla 22% samorealizacja. – mówi Aldona Słapa-Nowacka, Brand Manager marki Dekoral. Jeśli lubisz wyrazisty styl urban jungle, w którym pobrzmiewają tęsknoty za odległymi zakątkami afrykańskiej głuszy, pierwotnymi instynktami, ideą życia w zgodzie z naturą, ta komoda jest dla Ciebie!
W gęstwinie wzorów flory i fauny
Podstawowym motywem urban jungle są motywy fauny i flory. Rozłożyste palmy, paprocie, sukulenty, kaktusy, bluszcze i hitowe monstery opanowują całe wnętrza, przechodzą jako wzory na meble, tkaniny, poduszki i dodatki. Do tego dochodzi kolorystyka, oparta na nasyconych kolorach, przede wszystkim zieleń w różnych odcieniach (butelkowa zieleń, szmaragdowa), czerwień, kanarkowy żółty. Wybierając meble do aranżacji w stylu urban jungle, zapomnijmy o plastiku, czy metalu. Liczą się tylko naturalne materiały, drewno, rattan, wiklina czy bambus. Tak samo w przypadku tkanin, królują naturalne materiały, len, bawełna. Całość tworzy oazę spokoju, przybliżającą nam piękno i świeżość przyrody w samym sercu wielkiego miasta. Do malowania możemy wykorzystać emalię.
Jak na lato
Do malowania potrzebna nam będzie komoda np. z drewna, którą można kupić w dużych sklepach meblarskich. Nie jest wymagana zabytkowa, inkrustowana masą perłową czy kością słoniową. Wystarczy minimalistyczna, o prostych kształtach z dwiema lub trzema szufladami, na prostych nóżkach. Głównym zdobieniem komody będą motywy florystyczno-geometryczne na froncie oraz kolorystyka.
Zaletą emalii jest również szybkość jej aplikacji, która sprawia, że mebel, czy przedmiot jest już gotowy do użytku w dzień malowania. Farba daje rewelacyjny efekt dekoracyjny: satynowy oraz matowy. Palety dostępne są w szerokiej i nowoczesnej palecie kolorystycznej, od romantycznych pastelowych róży, błękitów, po głębokie, ciemne brązy i czerń.
Metamorfoza w stylu urban jungle
Do przeróbki komody w stylu urban jungle potrzebne będą: komoda (z trzema szufladami), farba do drewna typu emalia szybkoschnąca, taśma malarska, pędzle różnej wielkości, wałki malarskie (10 cm), nożyk tapicerski, linijka, gałki w kształcie żuków i chrabąszczy (6 sztuk).
Etap 1 Gruntowanie
Na początku całą komodę należy pomalować intensywnie niebieski kolor. Farba była na tyle kryjąca, że do całkowitego zakrycia drewna wystarczyła jedna warstwa.
Etap 2 Przygotowanie podłoża
Po wyschnięciu farby, należy zaznaczyć po 5 centymetrów od każdego boku i za pomocą ołówka wyznaczyć kwadrat. Boki kwadratu zabezpieczyć różową taśmą, mocno dociskając brzegi. Kiedy taśma jest już przyklejona, można pomalować cały kwadrat na biało. Tu konieczne będą dwie warstwy farby.
Etap 3 Wyklejanie wzoru
Po wyschnięciu białej farby, należy wykleić wzór za pomocą taśmy malarskiej. Na początku wyklejania wzoru, na każdym boku kwadracika, należy zaznaczyć środek. Środki połączyć za pomocą taśmy i tak powstanie odwrócony kwadrat. Następnym etapem jest wyklejanie wzoru. Stykające się taśmy docinamy nożykiem, tak żeby powstały równe krawędzie.
Etap 4 Malowanie pasów
Aby farba nie wylała się pod taśmę, należy pomalować jej brzegi białą farbą. Po wyschnięciu całość pokrywa się czarnym kolorem. Farbę nakłada się za pomocą wałeczka z krótkim futerkiem (do gęstych farb i lakierów). Po nałożeniu dwóch warstw i wyschnięciu farby, przychodzi etap na ściąganie taśmy.
Etap 5 Malowanie liści
Następnym etapem jest namalowanie głównego wzoru komody – liści palmowych. Za pomocą małego pędzelka całkowicie odręcznie można namalować gałęzie.
Etap 6 Przykręcanie gałek
Końcowym etapem jest przykręcenie gałek w kształcie metalowych żuków i chrabąszczy. Za pomocą wiertarki powiększa się otwory (wiertło nr. 5) i wkręca nowe gałki.
Źródło: Pani to Potrafi