• Polscy strażacy „Najtwardsi” ze wszystkich! V Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland 2013 zakończone!

Polscy strażacy „Najtwardsi” ze wszystkich! V Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland 2013 zakończone!

W Toruniu w dniach 27-29 czerwca emocje sięgnęły zenitu! Najlepsi strażacy z Polski i Świata już po raz piąty ubiegali się o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych”! W V jubileuszowych Mistrzostwach „Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland 2013” najcenniejsze tytuły zdobyli Polacy: Marcin Zdziebło z Krakowa oraz Paweł Hess z Bielska-Białej.

Prawie 300 strażaków przystąpiło do rywalizacji o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych” TFA Husqvarna Poland 2013. Toruńska starówka gościła reprezentantów z 11 państw: między innymi z Polski, Czech, USA, Kanady i Niemiec. Przez trzy dni najlepsi ze świata zmagali się w dwóch formułach. Najpierw wszyscy przystąpili do startów w Firefighter Combat Challenge (FCC), następnie 182 najlepszych zakwalifikowano do Toughest Firefighter Alive (TFA). Najmłodszy uczestnik zawodów miał zaledwie 19 lat, a najstarszy 54. Niezmiernie cieszy fakt, iż zawody Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland przyciągają z roku na rok coraz większe rzesze uczestników oraz towarzyszących im kibiców. Wszyscy zastanawialiśmy się czy po raz piaty Marcin Zdziebło obroni tytuł Najtwardszego Strażaka? Okazało się, że w tym roku to Polacy byli najlepszymi!  Marcin Zdziebło – obronił tytuł, natomiast Paweł Hess okazał się Najtwardszym z Najtwardszych! Bardzo mocno kibicowaliśmy wszystkim uczestnikom – obserwując ich trud, wysiłek oraz poświęcenie, ale szczególną sympatię kibiców zdobyły dwie kobiety – Anja Hartmann i ulubienica publiczności z ubiegłego roku – Annaelle Baechtel – podsumowała tegoroczne zmagania Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Mistrzostw TFA Husqvarna Poland 2013.

Najtwardsi podczas TFA Husqvarna Poland 2013

Tytuł „Najtwardszego z Najtwardszych” otrzymał Paweł Hess, który zwyciężył w łącznej klasyfikacji TFA oraz FCC i to on, przez kolejny rok będzie nosił ten zaszczytny tytuł. Zwycięzcą kategorii OPEN, czyli ogólnej klasyfikacji bez względu na wiek w ramach formuły TFA, został już piąty raz Marcin Zdziebło z jednostki Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, potwierdzając swoją mistrzowską formę. Wszystkie konkurencje wykonał w czasie 7 min i 05 sek. Wykonanie tych samych konkurencji zajęło nawet ponad 30 min niektórym z zawodników. Wielu z nich osiągnęło czasy pomiędzy 8 a 10 min. Marcin Zdziebło otrzymał tytuł „Najtwardszego Strażaka TFA Husqvarna Poland 2013” oraz pamiątkowy topór. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się drużyna z Czech. Ich łączny rezultat to: 23 min 08 sek. Byli oni o 10 sek. szybsi od polskiej drużyny ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie (23 min. 18 sek.). Mistrzostwa zakończone, emocje już powoli opadają. Ale my chcemy przedłużyć te chwile, jakie przeżywaliśmy razem ze strażakami. Symbolem tegorocznych jubileuszowych Mistrzostw jest limitowana, dedykowana wyłącznie dla strażaków, edycja pilarki z prowadnicą ozdobioną pamiątkowym logotypem TFA Husqvarna Poland. Aby dowiedzieć się więcej  o tej jubileuszowej akcji, strażacy mogą odwiedzić specjalnie utworzoną stronę www.tfaedition.pl. Raz jeszcze gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i umiejętności oraz dziękujemy za piękną walkę fair play i zapraszamy za rok! – powiedział Krzysztof Wardęga, dyrektor zarządzający Husqvarna Poland.

Przebieg Mistrzostw TFA Husqvarna Poland 2013

W ramach formuły FCC (27-28.06) do wykonania zawodnicy mieli 5 niezwykle ciężkich dyscyplin przeprowadzonych w rygorystycznych przepisach regulaminowych. Czas na ich wykonanie to maksymalnie 4 minuty. Strażacy mieli za zadanie: wbiec na 12 m wieżę, wciągnąć pakiet węży, uderzeniami młota przesunąć 70-kilogramowe obciążenie po wyznaczonym poziomym torze, pokonać slalom oraz przeciągnąć napełnioną linę gaśniczą oraz podnieść i przeciągnąć  80-kilogramowego manekina tyłem na dystansie ok. 30 m. Wszystkie te czynności musieli wykonać w pełnym umundurowaniu oraz masce tlenowej.

Zwycięzcą tej kategorii został Leonard Jeff z USA, który na pokonanie wszystkich konkurencji potrzebował zaledwie 1 min 32 sek. Urbanavicius Laurinas z Litwy zajął II miejsce. Na III miejscu uplasował się Polak Paweł Hess, tracąc do zwycięzcy tylko 4 sek. 182 najlepszych zawodników z FCC zakwalifikowało się do sobotniej, finałowej formuły TFA. Konkurencje w ramach TFA wymagają dużej sprawności fizycznej, wytrzymałości i siły, które w zawodzie strażaka potrzebne są na co dzień. Po raz pierwszy ta formuła była wykonywana w pełnym umundurowaniu, co bardzo utrudniło wykonywanie zadań.

Zawodnicy mieli do wykonania następujące zadania:
1. Rozwinąć i podłączyć dwie linie wężowe do motopompy oraz zwinąć linie wężowe i złożyć je do skrzynek. Dodatkowo konkurencja wykonywana była w aparacie ochronnym dróg oddechowych. 2. Uderzyć 100 razy 6-kilogramowym młotem w specjalnie przygotowaną konstrukcję, przebiec przez drewniany tunel z obciążeniem rąk do 15 kg, następnie podnieść i przenieść 70 kg manekina na odcinku 50 metrów, a w ostatnim etapie wejść i przeskoczyć przez 3 metrową ściankę. 3. Przystawić dwie drabiny o długości ponad 4,5 metra do ściany, pokonać schody na 12 metrowej wieży  wnosząc 15 kg obciążenia, a następnie wciągnąć węże na szczyt tej wieży za pomocą liny. W ostatnim etapie zawodnicy muszą znieść obciążenia z wieży i przykręcić element gaśniczy do prądownicy. Dla utrudnienia konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych. 4. W ostatnim etapie zawodnicy muszą zaliczyć 300 metrowych bieg z wężami gaśniczymi, a następnie wejść na 40 metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej – w aparacie ochronnym dróg oddechowych.
Formuła TFA została podzielona na trzy kategorie wiekowe: M18 (od 18-34 lat), M35 (od 35-44 lat), M45 (45 lat i więcej) oraz na kategorię OPEN. W kategorii M18 najlepszy okazał się Paweł Hess z wynikiem 7 min 10 sek. II miejsce zajął Pavlić Domen z czasem 7 min 19 sek., a III miejsce: Krzysztof Plesner, który osiągnął wynik 7 min 38 sek.
Zwycięzcą kategorii M35 został Marcin Zdziebło uzyskując 7 min 05 sek. II miejsce należało do Joachima Posanza z Niemiec (Najtwardszy z Najtwardszych z 2012 roku), który Mistrzostwa ukończył w czasie 7 min 26 sek. Ostatnie miejsce na podium w tej kategorii należało do Tomasza Rogozińskiego, któremu udało się wywalczyć czas  7 min 49 sek. W najstarszej kategorii wiekowej zwycięzcą został Gerd Muller z czasem 9 min 35 sek. Tylko o 4 sekundy gorszy okazał się  Josef Vlk, III miejsce należało do Polaka, Zbigniewa Miciaka, który osiągnął czas 9 min 50 sek.
Zwycięzcą kategorii OPEN, czyli ogólnej klasyfikacji bez względu na wiek, został kolejny raz Marcin Zdziebło (7 min 5 sek.) z jednostki Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zachowując jednocześnie tytuł: „Najtwardszego Strażaka TFA Husqvarna Poland 2013”. II miejsce zajął Paweł Hess (7 min 10 sek.) a na III stanął Pavlić Domen, tracąc 14 sek. do zwycięzcy.
Tytuł „Najtwardszego z Najtwardszych” otrzymał Paweł Hess, który zwyciężył w łącznej klasyfikacji TFA oraz FCC.
W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się drużyna z Czech. Ich wynik to: 23 min 08 sek. II miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. (23 min 18 sek.). Na III miejscu uplasowała się drużyna z Komendy Miejskiej PSP w Gdyni (23 min 30 sek.).
Swoimi umiejętnościami mogli wykazać się także mali strażacy – w piątek i sobotę najmłodszych widzów gościło MINI TFA Husqvarna Poland dla dzieci, podczas którego mogły poczuć smak prawdziwej pracy strażaka oraz sprawdzić swoją odwagę pokonując tory przeszkód pod okiem strażaków z PSP.